Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul'da Bulunan Türbeler
02-29-2016, 07:53 PM
Yorum: #1
İstanbul'da Bulunan Türbeler
Eyüp Sultan : İstanbul'da yatan Eyüp Sultan , Balım Sultan'ın oğludur.

Yücedağ başına çadır kurmuşum
Yaralarım kanadıkça yanmışım
Yağmur yağar kar altında kalmışım
Balım Sultan sana haber salmışım

Bildiren : Pir Zöhre Ana

Telli Baba : Halk dilinde Telli Baba olarak bilinen evliyanın gerçek ismi Koca Kamil'dir. Kendisi Taş Bebek olarak yaşamıştır. Anadolu yakasında türbesi bulunan Ruşa Hazretleri, Telli Baba'nın nişanıdır. Ruşa Hazretleri'nin gerçek ismi Gülşen Ana'dır.

Telli Baba'nın yaşamları : Birinci yaşamı Taşbebek, İkinci yaşamı Telli Baba, üçüncü yaşamı ise Denizli'de Yediler türbesi olarak bilinen Derviş Kemal'dir. Bu mübarek Pamukkale kaplıcasını kaynatan Pir'dir.

Gözcü Karaca Ahmet : Halk dilinde Gözcü Karaca Ahmet olarak bilinen evliyanın birinci yaşamı Seyid İbrahim 'dir. Hacı Bektaş Veli'nin adını alan Ali Asker'in oğludur.Türbesi Balıkesir-Ayvalıkta'dır. Üçüncü türbesi Erzurum'da Abdurrahman Gazi olarak bilinir. ( Ali Asker denilen isim, ikinci Ali Asker'in ismini alan Pir'in soyundan gelir.)

Şahkulu : Halk dilinde Şahkulu olarak bilinen evliyanın gerçek ismi Abdullah'tır. Bu evliya Hz.Muhammed'in babasının ikinci yaşamındaki türbesidir. Üçüncü türbesi Ankara Beypazarı'nda Tahtalı ve Tutluk kaplıcalarını kaynatır. Dördüncü türbesi ise Çorum Güvenceabdal Köyünde Güvence Abdal ismi ile anılır.

Haydar Paşa : Halk dilinde Haydar Paşa olarak bilinen evliyanın gerçek ismi Seyid Haydar'dır. Seyid Nesimi'nin oğludur. Horasan erenlerindendir.

Haydar Paşa derler trenim durur
Makinist bildirir düdüğü vurur
Camide yanımda türbemi korur
Ali Asker dediler soyum duyulur

( Haydar Paşa'nın kendi dilinden ) Bildiren : Pir Zöhre Ana


Kaynak : Pir Zöhre Ana'nın ''Mehtaptaki Erenler'' Kitabından Sayfa:196-197-199-201-202

http://www.zohreanaforum.com/turbelerimi...beler.html
Alıntı ile Cevapla
07-24-2017, 12:36 AM
Yorum: #2
RE: İstanbul'da Bulunan Türbeler
İstanbul’da bulunan Telli Baba Türbesi Kocakamil’dir. Birinci yaşamı Taşbebek, ikinci yaşamı Telli Baba’dır. Üçüncü yaşamı ise Derviş Kemal’dir. Türbesi Denizli’dedir. Yörede Yediler olarak bilinir. Pamukkale kaplıcasını kaynatır.

İstanbul Anadolu yakasında Yuşa Hazretleri olarak bilinen evliya Gülşah Ana’dır. Yine İstanbul’da yatan Lale Dede Laleli’de, Noksani Baba Topkapı’dadır. Yine İstanbul’da yatan Gözcü Karacaahmet olarak bilinen evliyanın birinci yaşamı Balıkesir - Ayvalık’ta yatan Seyid İbrahim’dir.

İkinci yaşamı Gözcü Karacaahmet’tir. Üçüncü yaşamında ise Erzurum’da Abdurrahman Gazi olarak yaşamıştır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi