Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İsveç’in ilk cemevi açılıyor
12-11-2016, 03:48 PM
Yorum: #1
İsveç’in ilk cemevi açılıyor
İsveç’te yaşayan Aleviler, Uppsala ilinde ilk cemevini açmak için “Bir tuğla da siz koyun!” kampanyası kapsamında coşkulu bir gece düzenledi.


İsveç'te yaşayan Aleviler İsveç'in "Bir tuğla da siz koyun" kampanyası kapsamında dayanışma ettkinliği düzenledil. Etkinliğe, İsveç'in ilk cemevinin kurulmasına destek vermek için yüzlerce kişinin yanı sıra İsveçli yerel politikacılar ve milletvekilleri, Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu yöneticileri, HDP Milletvekili Mahmut Toğrul ve CHP Milletvekili Necati Yılmaz ile Alevi Dedesi Mustafa Mısır konuşmacı olarak katıldı.

İsveç Alevi Federasyonu Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Kamilağaoğlu, Aralık ayının karanlık bir ay olduğunu, Maraş ve Roboski gibi toplumda travma yaratan katliamların bu ayda gerçekleştirdiğini hatırlattıktan sonra, “Bu karanlık ve kasvetili havada yaptığımız gecenin ve Uppsala’da açacağımız Cemevinin bir mum ve umut ışığı olmasını diliyoruz” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker de, “Artık nerede yaşarsak yaşayalım. Gerek Ortadoğu’nun herhangi bir coğrafyasında veya Avrupa’da olsun Aleviler olarak cesurca, yiğitçe inancımız ve yolumuzdan onur duyarak bu çağın bize yüklediği sorumluluk neyse bunun gereklerini yerine getirmemiz gerekir” dedi. Alevilerin örgütlenmeleri ve direnmeleri gerektiğine vurgu yaptı.
Gece, türküler ve semahlarla son buldu.

evrensel.net
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi 2017'de açılıyor çerağ 0 2,476 12-11-2016 03:59 PM
Son Yorum: çerağ
  İlk Alevi Kitap Fuarı açılıyor çerağ 0 2,279 05-26-2016 11:25 PM
Son Yorum: çerağ
  İlk kez Alevi mezarlığı açılıyor çerağ 0 2,229 03-20-2016 07:11 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi