Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kahramanmaraş - Derviş Baba Türbesi
02-26-2015, 04:21 AM
Yorum: #1
Kahramanmaraş - Derviş Baba Türbesi
Derviş Baba (derwêş Bava) Kimdir Türbesi Nerededir ?


Derviş Baba, (Kırmançça: bava derwêş, Kurmanci: derwêş Bava) Doğumu Miladi 1860 Maraşlı Alevi Kürtleri Ve Alevi Türklerin Kutsal Mekanlarındandır. İnanışa göre o yöre halkınca Kerametleri Olduğu Yönünde Bir Çok Olay Anlatılır. O Kureyşan topluluğunun atası olan seyyid Kureş/Kures’in Soyundan Olduğu Bilinir. Asıl Adı Hüseyin Zeykiroğlu Dur. Bazı araştırmacılar Gelerek Bulunduğu Yerde Bilgi Toplamışlardır. Bu görüşe göre, Derviş Baba sadece lakaplarından biridir.

Derviş Baba (derwêş Bava) Hakkındaki Temel Anlatılar

Cenâb-ı Hakk'ın kendisine bahşettiği bir çok keramet var ki bence en harikası imân-ı kemâl ile olan ölümüdür. Çünkü son nefesi güzel olan zâtlar makbul olan zâtlardır. Hamuklu Köyü'nde yaşayan Hüseyin Efendi şöyle aktarıyor:

- "Rahmetli babam çok güzel Kur'ân okurdu. Sesi pek güzeldi. Rahmetli Derviş Baba şimdiki türbesinin bulunduğu yere geldi ve etrafında bir çok insan ile babam da vardı. Derviş Baba babama hitaben: "Ey Hasan! Kur'ân oku. Ben gidiyorum." diye buyurdu. Rahmetli babamda Kur'ân okumaya başladı. Derviş Baba'da üzerine örtüyü örttü ve belli bir süre sonra mubarek cesedi cansızlaştı, bütün sevenleri ve talipleri ağlaşmaya başladı. Aradan bir kaç saat sonra üzerindeki örtüyü açtı ve "Evlâdım! Bu yerin sahibi kimdir? Bunun için geri döndüm. Kimse gelsin hakkını benden alsın." dedi. Herkes şaşırdı ve toprak sahibi ne kadar hayır dedi ise de parasını zorla verdi. Tekrar babama "Oku Hasan" diyerek Kur'ân-ı Kerîm ile Cenâb-ı Hakk'a kavuştu."

Derviş Baba (derwêş Bava) , keramet sahibi bir velidir. Öyle ki hakkındaki söylenceye Göre ; Onun Mübarek Bir Zat Olduğu Bazı Geceler Kur’an Okuduğu Bilir Ve Yaşadığı Dönemde Normal İnsanların Taşıyamadığı Ağırlıkları Rahatlıkla Kaldırdığı , Aksu Nehri ni Sanki Su Akmıyormuşçasına Üzerinden Yürüyüp Geçmesi Anlatılan Kerametlerindendir. Ve Köylünün Atı Koybolması Sonucu Derviş Baba’ya Gelen Köylü Atının Kayıp Olduğunu Söyler Derviş Baba ise " Geldiğin Yol Üstünde Otlanıyor " Der Köylü Olamaz Az Önce Oradan Geçtim Der Ve Gider ki Atı Orada Ağacın Altındadır. Diğer Kerametleri İse 2 Tane Yılanı Olduğudur. Yanına Gelen Bir Kadın ; " Baba , Benim Evladım Olmuyor Bir Hayır Dua Et Der Ve Derviş Baba Cebinden Bir Parça Bez ( Çaput ) Çıkartır Koluna Bağlar Omuzuna Dokunarak " Haydi Kızım Gidebilirsin " Der Ve Bu Kadının Ondan Sonra Çocukları Olmuştur.

Hakka İntikal Ettikten Sonra (1944) Kerametleri Bitmemiş Tabikide Her Yaz Mevsiminde Türbesine Gelerek Kurbanlarını Kesen Canlar Vardır , Adak Adayanlar . Erkek Çocuğu Olmayan Birisinin Derviş Babaya Erkek Evlat Dilemiştir Ve Erkek Evladım Olursa Adını Derviş Koyacağım Der VE Erkek Evladı Olur Adını DERVİŞ koyar. Nice Kerametleri Bulunan Derviş Baba Hoşgörü Ve Sevgiyi Temel Esas Olan Alevi Erenlerindendir.

Derviş Baba Türbesi Nerede ?

Derviş Baba Türbesi , Resmi Olarak Kahramanmaraş ın Türkoğlu İlçesine Bağlı Kumçatı Köyündedir. Bu Köy Öncede Pazarcık İlçesine Bağlıydı.
Türkoğluna 15 KM Uzaklıkta Pazarcık İlçesine 35 KM Uzaklıkta Narlıya 17 KM Uzaklıktadır.Kerametleri ;


Yaşadığı dönemde bazı insanların gücünün yetmediği ağırlıkları kaldırdığı, gayba dair haberler verdiği ile halkın sevgisini kazandığı gibi bir takım kerametler gösterdiği yaşayanlar tarafından anlatılıp dile getirilmektedir. Derviş Baba Türbesi’ne değişik illerden ve özellikle yakın köy ve kasabalardan ziyaretçiler sık sık dua için gelip gitmektedir…
# Köylünün Atı Kaybolur Ve Derviş Baba Atı Adamın Geldiği Yerde Otladığını Söylemesi Kerameti (fakat adam aynı yol üzerinden 2 dakika önce geçmiştir ve orada at falan yoktur )
# Hakka Yürüdükten Sonra Mezardan Toprak Alması VE Gece Türbede Yatması sonucu Felçli Kadının Gelip Şifa Bulması Derviş Babanın Kerametlerinden

# Derviş Baba Hayattayken Bir Kadının Gelip Çocuğunun Olmadığını Söyler Ve Daha Sonra Çocuk Sahibi olması Derviş Babanın Yine bir kerameti daha

# Derviş Babanın Yaşadığı Dönemde İnsanların Güçlerinin Yetmediği Şeyleri Kendisinin Hiç Zorlanmadan Kaldırdığı Görülmüştür

# Bazı Cumaları (PERŞEMBEYİ CUMAYA BAĞLAYAN GECE ) Yada Ertesi Gün Türbeden Göğe Doğru Işık Yükseldiğini Tüm Köy Görmüş.Halada Arada görenler oluyormuş.

# Derviş Babanın 2 Tane Yılanı Olduğu Hayattayken O Yılanla İlgili Bir Çok Hikaye Anlatılmaktadır.

# Yine Derviş Babanın ASKERİ denilen Bazı şeyleri Olduğunu Köylüler Anlatmaktadır.

# Tüm Hamuklu Köyü Derviş Babanın Keramet Sahibi Olduğunu Biliyorlar.

# Türbede Çalışmalar olurken Akşam Saatinde Çalışanlara Göründüğü Anlatılır.

# Türbenin İçinde Musluklardan Su Aktığı Ve Tahminen Yıkandığını Gören Tarla sahipleri Arkalarına Döndüklerinde Ayak İzlerinin Türbeye Doğru Gittiğini Görürler

# Yine Farklı Bir İlden Gelen Vatandaş Rüyasında Derviş Baba Türbesini Görmüş Ve Adam Türbede O Gece Türbede Yatar Kerametini Anlar Kurban Keser Dağıtır.

# Yaşadığı Dönemden Beri Anlatılan Bazı Olayları var ki Çok Şaşırtıcı , Hala Günümüzde Türbe Olan Kişileri Yaptığı Yanlışlarından Dolayı Köylerine Kadar Kovaladığı Anlatılmaktadır.

# Derviş Babanın Hanımına misafir Gelecek Olan kişi Evlerine Varır Ve Kapıda İki tane Yılan Bekler Kafalarını Dikip, Daha Sonra Derviş babanın hanımına Seslenerek " Şunlara Söylede Çekilsinler" geleyim diye. Derviş babanın hanımı yıların ikisinede derki Hadi uzaklaşın burdan .. İki yılanda Başını Eğerek Ötedeki Çuvalların üzerine Çıkıp Kıvrılırlar..

# Cenâb-ı Hakk'ın kendisine bahşettiği bir çok keramet var ki bence en harikası imân-ı kemâl ile olan ölümüdür. Çünkü son nefesi güzel olan zâtlar makbul olan zâtlardır. Hamuklu Köyü'nde yaşayan Hüseyin Efendi şöyle aktarıyor: - "Rahmetli babam çok güzel Kur'ân okurdu. Sesi pek güzeldi. Rahmetli Derviş Baba şimdiki türbesinin bulunduğu yere geldi ve etrafında bir çok insan ile babam da vardı. Derviş Baba babama hitaben: "Ey Hasan! Kur'ân oku. Ben gidiyorum." diye buyurdu. Rahmetli babamda Kur'ân okumaya başladı. Derviş Baba'da üzerine örtüyü örttü ve belli bir süre sonra mubarek cesedi cansızlaştı, bütün sevenleri ve talipleri ağlaşmaya başladı. Aradan bir kaç saat sonra üzerindeki örtüyü açtı ve "Evlâdım! Bu yerin sahibi kimdir? Bunun için geri döndüm. Kimse gelsin hakkını benden alsın." dedi. Herkes şaşırdı ve toprak sahibi ne kadar hayır dedi ise de parasını zorla verdi. Tekrar babama "Oku Hasan" diyerek Kur'ân-ı Kerîm ile Cenâb-ı Hakk'a kavuştu." Cenâb-ı Sânî Zûl Celâl Hazretleri Derviş Baba Hazretleri ile Ecdâd-ı Kİrâmına selâm ve rahmet eylesin...
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ahi Elvan Baba Türbesi - Ankara çerağ 0 3,512 10-14-2017 11:50 PM
Son Yorum: çerağ
  Çanakkale- Gelibolu Bayraklı Baba Türbesi çerağ 1 4,407 04-11-2016 08:13 PM
Son Yorum: çerağ
  Gül Baba Türbesi Tekkesi- Budapeşte Macaristan çerağ 1 3,636 01-12-2016 12:12 AM
Son Yorum: çerağ
  Gül Baba Türbesi-Ankara çerağ 0 4,220 11-27-2015 12:21 AM
Son Yorum: çerağ
  Derviş Muhammet ve İnsanı Diriltmek çerağ 0 3,284 09-12-2015 05:05 PM
Son Yorum: çerağ
  Mansur Baba'nın Kayseri'deki türbesi... çerağ 0 3,868 07-17-2015 03:59 AM
Son Yorum: çerağ
  Gül Baba Türbesi Tekkesi- Budapeşte Macaristan çerağ 0 3,570 07-17-2015 03:56 AM
Son Yorum: çerağ
  Bulgaristan Demir Baba TÜRBESİ çerağ 0 4,256 07-08-2015 04:11 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi