Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kızılbaş Ne Demek? Kime Denir?
#1

Kızılbaş, Türkmen demek. Başlarına kızıl börk taktıkları için. Tebriz’de Safevi devletini kuranlar Alevi Türkmen boyları. Bu kendine ülkücü/Türkçü diyen özde ümmetçi tip, Osmanlı’nın Safevi korkusundan Alevi’ye attığı iftiraları baz alıp bu sözcüğü küfür olarak kullanıyor. Cahil!

Bugün 16 Türk devleti arasında sayılmayan Safevi devletini Alevi Türkmenler kurdu. Osmanlı’nın vergi aldığı Türkmen topluluklar bu devlete tabi oldu. Osmanlı’nın, bugünkü Züppeli, Fesli, Hatipsıpası gibi Emevi meşrep Sünni uleması, Alevi katliamlarına icazet verdi.

Yavuz’la birlikte Eşari Sünniliğine (Selefiliğin ) meyledince Aleviler en büyük düşman addedildi. Alçakça bir algı mühendisliği ile bu toplulukların başlarına kızıl börk taktıkları için aldıkları “Kızılbaş” adına, ensest, orgy gibi pejoratif anlamlar yüklendi, öcüleştirildiler.

“Eline, beline, diline sahip ol” şiarını benimsemiş erdemli bir topluluk olan Alevilere atılan bu alçakça iftiralar, hala etkili. Başlarına kızıl börk giyen Alevi Türkmenler için kullanılan “Kızılbaş” terimini günümüzde bile o iğrenç sıfatlarla eşdeğer görenler hiç de az değil.

Tarih boyunca Alevilere atfedilen o ithamlara ilişkin tek bir örnek yoktur. * Oysa her gün görüyoruz ki Emevi meşrep Sünni din adamları, tarikat, cemaat ruhbanları, çocuklara tecavüz ediyor, müritlerini badeliyor. * Takdir-i ilahi varsa bu olsa gerek.

1277’de Konya’ya giren ve “Bundan gerû divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacak” manifestosunu yapan Karamanoğlu Mehmet Bey ve liderlik ettiği Türkmenler de başlarında kızıl börk taşıyorlardı.

Kaynak: mutlakaoku.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi