Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MALATYA ATABEY KÖYÜ VE İMAM ZEYNEL ABİDİNİN KÖYE GELİŞ TARİHÇESİ
#1

Atabey Köyü halk ağzıyla (Etebek) köyünün tarihçesi şöyledir.

Kayıt :Kanuni devri Malatya Tahrir defterinden alınmıştır. Atabey Mescidi köyü (1560) Yılı Neferan (67) Vergi veren erkek sayısı Hane (62) Mücerred (4) Evlenmemiş erkek İmam (1) Kişi. Sayfa 14 = Atabey Mezrası (1560) Yılı KARKAVUN Mezrasının yanında Şehir Nahiyesine bağlı vergileri doğrudan Padişaha gönderiliyor.
Sayfa 32 = Atabey Mescidine gelir getiren Mezra CEYŞİ Mezrası (1560) yılı CEYŞİ Mezrası aşağı TEKÜDER yeni adı İMAMLI köyünün Yanında CEYŞİ Şehir Nahiyesine bağlı yeni adı BATTALGAZİ CEYŞİNİN (6000 )Akçelik yıllık Vergisinin( 1500) Akçesi Atabey Mescidi için ödeniyor.
Sayfa 42 = Atabey Mescidinin Osmanlıdan evvel MEMLÜKLER döneminde de buranın Mescid olduğu anlaşılmaktadır .
MEMLÜK Devleti (1361-1517 )Yılları arasında Malatya da hüküm sürmüşlerdir

KAYNAK : Mustafa Nihat Özon Osmanlıca Türkçe Sözlük adlı eserinden alınmıştır.

KAYIT : Müseyip Gazi Kerbalanın intikamı adlı eserinde şöyle ifade ediyor
İmam Zeynel Abidinin Kayser Rum padişahına misafir olduğu ve burada bir zaman kaldığı, buradan Eskimalatya’ya geldiği burada bir süre kaldığı Ve kaldığı süre içerisinde burada imamlık yaptığı ifade edilmektedir. Tarihi kayıtlara göre Atabey köyü Kayser Ruma bağlı Müslüman bir belde Olduğu ve Battal Gazininde İmam Zeynel Abidinin soyundan gelen bir nesil olduğu bilinen gerçektir. İmam Zeynel Abidinin Hicri (38) Miladi 659 yılında Doğmuş ve Hicri(95) Miladi 717 yılında zalim Emevi Padişahı Abdülmelik tarafından Medine de Zehirletilerek Şehit edilmiş ve zalimler tarafından mübarek zatın vücudu’nun param parça edildiği ve bu sırada üç gün bu bölgenin toz duman içinde kaldığı rivayet edilmektedir. Bu esnada orada görevli bir Türk kumandan olan Atabey veya Etem Bey isimli Ehli Beyt dostu olan zatı muhterem İmamın parçalanmış vücudundan sağ kolunu getirip Atabey (Etebek) diye kendi ismiyle anılan köye defnediyor ve o tarihten bu güne kadar burası sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir. İmam Zeynel Abidin adına bir çok yerde Türbesinin olduğu bilinen gerçektir. Bu olay onun mübarek vücudunun parçalandığının bir nişanesidir. Bu konuda Şah İsmail Hatayi’nin şiirlerine kulak verelim.

İmam Zeynel parelendi bölündü
Ol İmam Bakıra secde kılındı
Caferi Sadıka erkan çalındı
Allah bir Muhammed Ali diyerek

Yine başka bir şiirinde Şah Hatayi Sultan şöyle diyor
Kırk pare bölündü Zeynel Abidin
Çekerim yasını hasbeten Lillah

Emevi zalimleri tarafından şehit edilip mübarek bedenini param parça edenler İmam Zeynel abidin’in ismini bu dünyadan sonsuza kadar tamamen sileceklerini zannettiler Oysa onu sevenler o imamın her bir mübarek parçasından yeni İmam Zeynel Abidinler meydana getirdiler hem de daha güçlü ve daha kararlı bir şekilde O mübarek zatın parçasının olduğu her yerde İmam Zeynel Abidin adına Türbeler yaptılar ve her yıl milyonlarca seveni tarafından bu türbeler ziyaret edilmekte ve sevenleri tarafından İmam Zeynel Abidin ismi sonsuza kadar yaşatılacaktır. Bu böyle biline.

TÜRBENİN YAPILIŞ HİKAYESİ
Atabey (Etebek) köyü Karakaya baraj gölü altında kalınca İmam Zeynel Abidin Türbesi 21-10-1986 yılında Malatya Valiliğinin izniyle İbrahim Ünverdi Dede Öncülüğünde diğer sevenleriyle birlikte şimdi üzerinde bulunduğu mekana Naklediliyor nakil işi gerçekleştiğind e ne gördükleri sorulduğunda İbrahim Dede Şu cevabı veriyor (İbrahim Dede 20.06.1995 yılında hakkın rahmetine kavuştu). “Ben gördüklerimi anlatsam buna çok kişi inanmaz” diyerek gördüklerinin bir kısmını anlatmıyor. Diğer olay şöyle gelişiyor. Türbe açıldığında bir taş sandukanın olduğu, İmam Zeynel Abidinin sağ kolunun içinde olduğu, kolun hala canlı olduğu ve bu kolu sandukayla birlikte getirip kefenleyip yeni yerine nakledildiği rivayet edilmektedir. 1988 yılında İbrahim Dede öncülüğünde Ayhan Durmaz ve diğer sevenleriyle birlikte ve halkımızın yardımlarıyla Türbe inşaatı başlıyor daha sonra İmam Zeynel Abidin adına bir dernek kuruluyor. Sonra 29.05.1998 yılında dernekten Vakfa dönüşüyor. Hz.İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ismi ile Vakıf olarak insanlara hizmet ediyor.

Hz. Muhammed “Benim Ehli Beytimi ziyaret etmek beni ziyaret etmektir ve Tanrının gönlünü hoşnut etmektir” diye buyurmaktadır. Öyleyse Bu Türbeler Ehli-Beytin makamlarıdır. Buralar, her mümin ve müslim için ziyaret edilesi vacip olan önemli yerlerdir.

[Resim: buyuk_17-Hz.Zeynel_abidin_turbesi.jpg]

zeynelabidinvak fi.org.tr
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi