Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mary Magdalene Kimdir?
#1

Mecdelli Meryem veya Magdalalı Meryem, Yeni Ahit'e göre İsa'nın takipçilerinden biri. Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişidir. 22 Temmuz, Hristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günü'dür.

Mecdelli Meryem veya Magdalalı Meryem (Batılı dillerde: Maria veya Mary Magdalene/Magdalena), Yeni Ahit'e göre İsa'nın takipçilerinden biri.[1][2] Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişidir.[2] 22 Temmuz, Hristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günü'dür.

Mecdelli Meryem'in, Celile'nin Tiber Gölü kıyısındaki "Mecdel Nunayya" kasabasından olduğuna inanılır. Luka İncili'ne göre İsa onu kötü ruhlarından arındırmıştır.[3]

Luka İncili'ne göre İsa bir gün Farisilerden Simun'un evine yemeğe gider. Yemek esnasında kentte günahkâr olarak bilinen bir kadın odaya girer ve İsa'nın ayaklarını gözyaşları ile ıslatıp saçları ile siler. Daha sonra güzel kokulu bir yağ ile ovar. Simun, "Bu adam peygamber olsaydı, kendisine dokunan bu kadının kim ve ne tür bir kadın olduğunu, günahkâr biri olduğunu anlardı," der. İsa Simun'a kısa bir öykü anlatır[4] ve sonrasında kadının diğerlerinden çok olan günahlarını bağışladığı için onun da kendisini diğerlerinden daha çok sevdiğini söyler. Daha sonra kadına "Günahların bağışlandı ... İmanın seni kurtardı, esenlikle git," der.[5] Luka İncili'nde bahsedilen bu günahkar kadının Mecdelli Meryem olduğu kabul edilir.[1]

Maria Magdalena ya da Mecdelli Meryem hakkındaki bir diğer inanışa göre, İsrail'de fahişelik yaptığı gerekçesiyle taşlanan Meryem'e İsa yardım eder. İsa, kadını linç etmek için toplanan kalabalığa Hiç günahım yok diyen devam etsin der ve bunun üzerine öfkeli kalabalık dağılır. Daha sonra Meryem tövbe ederek Hristiyanlığı benimser ve bir azize olur.

Hayatı

Mecdel'in 1900'lerdeki hali
Efsaneye göre Mecdelli Meryem, İsa’nın müritlerinden olan Maximinus ile deniz yoluyla Efes üzerinden Fransa’nın Marsilya kentine gider. Efsaneye göre Fransa’ya gittikten sonra invizaya çekilir, sadece kilise ayinlerinde dağıtılan kutsal ekmek ve limon ağaçlarından yükselen kokuyla beslenir.

Madeleine çöreği
Fransızların yumurta, tereyağı, un ve şekerden yapılan meşhur Madeleine çöreğinin Magdalalı Meryem'e bağlı bir manastırdan çıktığına dair rivayetler vardır. Fransız İhtilali’nden sonra manastır dağıtıldığında rahibelerin astronomik bir rakamla tarifi pastacılar birliğine sattığı söylenir. Sonra Madeleine çörekleri tüm Fransa'ya yayılır, özellikle de Aziz Mecdelli Meryem Günü olarak kabul edilen 22 Temmuz'da[1] yüksek miktarda bu çöreklerden tüketilir.

Kaynakça
1 2 3 "Mary Magdalene, St." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
1 2 "Magdalene, Saint Mecdelli Meryem." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica Inc.
↑ Luka İncili, 8:2
↑ (Luka 7:41-47)
↑ Luka 7 İncil.info. Erişim: 30 Eylül 2011.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#2

Hz.İsa'ya Gönülden Bağlı Kadın, Mecdelli Meryem

22 Temmuz, Hiristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günüdür. Fransız'ların, yumurta, tereyağı, un ve şekerden yapılan meşhur madeleine çöreği 22 Temmuz'ta büyük miktarlarda tüketilir. Bu çörek Mecdelli Meryem'e bağlı bir manastırdan çıktığına dair rivayetler vardır.

Mecdelli Meryem veya Mağdalalı Meryem kimdir; Batıdaki adı (Maria veya Mary Mağdalena). Yeni Ahit'e göre, İsa'nın takipçilerinden biri. (Yeni Ahit; Kitab-ı Mukaddes'te eski ahit'in ardından gelen ve Hiristiyanlarca kutsal kabul edilen 27 kitapcıktan oluşan bölüm. Yeni Ahit Hiristıyanlığın ana unsurudur.) Markos ve Yuhanna İncilllerine göre (Hiristiyanlıkta 4 adet İncil vardır. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri bunlar Nasıralı İsa'nın vaizliğini nakleder) öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişidir.

Mecdelli Meryem'in, Celile'nin Tiber gölü kıyısındaki ''Mecdel Nunayya'' kasabasından olduğuna inanılır. Luka İnciline göre İsa onu kötü ruhlardan arındırmıştır. (Mecdel Nunayya; Celile denizi (Tiber Gölü) kıyısında bir kasaba, Nunayya- (balık) anlamına geliyor. İsrail'deki Kırbet Mecdel kasabasının bu teriki kasabanın yerinde olduğuna inanılır. Tiber Gölü, İsrail'in ana su kaynağıdır.)

Hz. İsa'nın en sadık takipcisi olan Mecdelli Meryem, sadık ve tutkulu, günahkar ve azize bir kadının inanç dolu yaşamının güzel bir örneğidir. Ayrı zıt kutupları tek bir bünyede toplayan bir dişilik sembolüdür. Efsanelere göre, Mecdel'deki yoldan çıkmış, en zengin fahişedir. İsa'nın vaazlerinin ve öğretilerinin temelini oluşturan görüşü açıklamaya başlaması için son derece uygun bir fırsattır, Mecdelli Meryem. Tövbe Etmek sayesinde bağişlanmak. Meryem için ise, İsa sayesinde hayatını değiştirebileceği fikrinin gelişmesi söz konusudur.

Mecdelli Meryem için, İsa'nın diriliş anında ona tanıklık etmek üzere seçmesinin nedeni; İsa'nın ölümü daha önce vaazlerinde söylediği, ölümü Tanrı ile birleştiğinin ve kendisini insanları için feda ettiğinin kanıtıdır. İnsan hayatı, endişelerden ve acılardan oluşan dünyevi sınırlamaların farkındalığından başka birşey değildir; bunu dayanılır kılan şey, ölümün ötesinde bizleri daha iyi bir yaşamın beklediği gerçeğidir.

http://blog.milliyet.com.tr/isa-ya-gonul...gNo=237669

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#3

Mecdelli Meryem ya da Magdalalı Meryem (Batılı dillerde: Maria ya da Mary Magdalena), Yeni Ahit'e göre İsa'nın takipçilerinden biri. Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa<'yı ilk gören kişidir. 22 Temmuz, Hıristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günü'dür. Mecdelli Meryem'in, Celile'nin Tiber Gölü kıyısındaki "Mecdel Nunayya" kasabasından olduğuna inanılır. Luka İncili'ne göre İsa onu kötü ruhlarından arındırmıştır. Luka İncili 7:37'de bahsedilen günahkar kadının Mecdelli Meryem olduğu kabul edilir.

Efsaneye göre Mecdelli Meryem, İsa'nın müritlerinden olan Maximinus ile deniz yoluyla Efes üzerinden Fransa'nın Marsilya kentine gider. Efsaneye göre Fransa'ya gittikten sonra inzivaya çekilir, sadece kilise ayinlerinde dağıtılan kutsal ekmek ve limon ağaçlarından yükselen kokuyla beslenir. Diğer İddialar Bir hayat kadını ve sonrasında İsa'nın eşi olduğu, ayrıca Sarah isimli bir çocuklarının bulunduğuna dair iddialar mevcuttur. Magdeleine Çöreği Fransızların yumurta, tereyağı, un ve şekerden yapılan meşhur Madeleine çöreğinin Magdalalı Meryem'e bağlı bir manastırdan çıktığına dair rivayetler vardır. Fransız İhtilali'nden sonra manastır dağıtıldığında rahibelerin astronomik bir rakamla tarifi pastacılar birliğine sattığı söylenir. Sonra Madeleine çörekleri tüm Fransa'ya yayılır, özellikle de Aziz Mecdelli Meryem Günü olarak kabul edilen 22 Temmuzda büyük miktarda bu çöreklerden tüketilir.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi