Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Türk kahvesi içmek için 5 neden
#1

Bu başlık takip ettiğimiz beslenme sitelerinden Authority Nutrition’da yayımlanan bir yazının başlığı. 10 Kasım nedeniyle paylaştığımız Atatürk’ün Türk Kahvesi içen fotoğrafı bu bağlamda çok anlamlı.
Bakalım Amerikalılar kahvemizle ilgili neleri fark etmişler:
Türk kahvesi iyice öğütülmüş kahvenin kaynama noktasına getirilip köpürtüldükten sonra fincanlara alınmasıyla hazırlanır. İçine bazen kakule gibi baharat da eklenir. Filtrelenmemiş olduğundan kafein konsantrasyonu fazladır.

Türk kahvesi içmek için 5 sağlık nedeni:
1- Atletik performansı artırır
Kafeinin atletik performansı artırdığı biliniyor. Türk kahvesi ile yapılan bir çalışmada kahve içen atletlerin, reaksiyon süresi, enerji seviyesi gibi performans göstergelerinde avantaj sağladıkları görülmüş.
2- Kafeinin yanı sıra başka yararlı bileşikler de içerir
Filtrelenmediği için Türk kahvesinde yararlı bileşikler yoğun olarak bulunur. Bunlardan biri de bir tür polifenol antioksidan olan klorojenik asittir. Klorojenik asitlerin inflamasyona iyi geldiği, kan şekeri, kolesterol düzeyi ve tansiyonu düşürücü etkileri olduğu gösterildi. Kahvede bulunan bir diğer bileşik olan terpenoidin de inflamasyonu azalttığı, enfeksiyonlara karşı etkili olduğu ve kalp sağlığını desteklediği gösterilmiştir.
3- Zihinsel çöküşe karşı koruyucudur
Kafeinin beyni, alzheimer, Parkinson gibi bazı nörolojik durumlardan koruduğu araştırmalarla gösterilmiştir.
4- Bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır
Araştırmalar kahvenin diyabet ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkileri olduğunu gösteriyor.
5- Kahveye ilave edilen kakule ek faydalar sağlayabilir
Türk kahvesine bazen kakule eklenir. Kakulenin anti-inflamatuar, anti-kanser ve antibakteriyel etkileri olduğu araştırmalarla gösterilmiştir.
Sonuç olarak Türk kahvesi filtre edilmediğinden kafein ve diğer yararlı bileşikleri yoğun olarak içeriyor. Pek çok kişi için bunlar yararlıdır ancak kafeine karşı hassasiyeti olanlar Türk kahvesinden kaçınmalılar.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
02-16-2018, 12:56 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi