Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ulu Önder’in Büyük Söylev’inin Doksan Dördüncü Yılı
#1

29 Ekim’de cumhuriyetin ilanının doksan sekizinci yıl dönümünü kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak ilk cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa kemal ATATÜRK, 15 Ekim ile 20 Ekim 1927 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Fırkası’nın 2. Büyük Kongresi’nde, altı gün boyunca her gün altı saat, toplamda otuz altı saat otuz bir dakika ayakta verdiği Büyük Söylev’inde;kurtuluşu, kuruluşu, cumhuriyet devrimini nasıl gerçekleştirdiğini, ulusuna neyi, neden ve nasıl yaptığını belgeleriyle açıklamıştır.

[Resim: ulu-onderin-buyuk-soylevinin-doksan-dord...5.jpg.webp]

Mustafa Kemal,“Eğer bir millet büyükse kendisini tanımakla daha büyük olur.”diyor. Ulu Önder Büyük Söylev’i ile asil milletinin, 1919 yılında başlayıp 1927 yılına dek şanla, şerefle ve inançla verdiği mücadeleyi birinci elden anlatarak milli şuurunu kuvvetlendirmiştir. Kendisinin ve milletinin mücadelesinin haklılığını bir kez daha tarihe kaydettirmiştir. Sözleriyle sadece geçmişe değil, bugünümüze yani geleceğe ışık tutar. Söylev, Öyle ki ulusal kurtuluş savaşı veren milletlere mücadelelerinde yol göstericidir.

Çağın askeri, siyasi, fikri dehası… Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” diyor. Söylevinde de her zaman güvendiği gençliğe, cumhuriyeti “muhafaza ve müdafaa” etme görevini vermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü daha iyi anlamak, milli mücadele ve siyasi tarihimizi öğrenmek isteyen;cumhuriyet emanetinin sorumluluğunu taşıyan vatanseverler olarak,başucu kitabımız olan Büyük Söylev’ini (Nutuk’u) okumalı, içeriğini iyi anlamalı ve anlatmalıyız.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor; şükran ve minnetle anıyoruz.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi