Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Velayetname'den Bir Bölüm
#1

Degerli Canlar Hünkar'ın makalat dışında O'nu anlatan bir eser de Vilayetnamedir...Vilayetname.. Ya da diğer adıyla menakıb-ı Hacı Bektaş-ı Veli' Eser Hünkar'a bizzat ait olmayıp, halifeleri tarafından sonra oluşturulmuştur...

Kitap, Öncelikle Hünkar'ın Seyid'liğini beyan ederek ve Pergambere uzanan "nur zincirini=soyunu" anlatmaktadır. Nasıl "hacı" olduğunu , Anadoluya nasıl geçtiğini,, ve anadolu daki diğer evliyalar ile olan sohbetleri ve mucizeleri konu edinmektedir.

Kitap bir çırpıda okunan sürükleyici bir dile sahiptir.

Saygılarımla Degerli Canlar...


Degerli canlar...

Bugün alevi-bektaşiliğin klasiklerinden olan Velayetnameden bir Bölüm sunmak istedim..."…….Sarı İsmail ağlamaya başladı: “Tanrı bana bu günleri göstermesin” dedi. Hünkar “Biz ölmeyiz suret değiştirirz”. diyerek O’nu teselli etti. Sonra Tanrı’ya niyazda bulundu. Peygambere dua etti. Kendisi kendisine yasin okudu. Tanrı’ya can verdi.

Sarı İsmail vasiyetine uyup hırkasıyla yüzünü örttü Hünkar’ın .Kapıyı örttü,dışarı çıktı. Bütün erenler atlı yaya gelip toplandılar. Yanıp ağlaştılar.

Derken bir de baktılar ki Çile dağı tarafından bir toz koptu. Bir anda yaklaştı. Hünkar’ın dediği gibi bu zatın elinde bir mızrak vardı, yüzüne yeşil nikap(örtü) örtmüştü, altında da boz bir at vardı. Erenlere selam verdi. Atından indi. Kendisiyle sadece Sarı İsmail içeri girdi. Diğerleri kapıda durdu. Sarı İsmail su döktü, yeşil nikaplı er yıkadı. Kefenlediler. Tabuta koydular.

Alıp musalla taşına küfürlü içerikürdüler. Boz atlı er topluluğun öününe geçti imamlık etti. Namazı kılındı, küfürlü içerikürüp mezara gömdüler. Boz atlı, erenlerle vedalaşıp atına bindi, yürüdü. Sarı İsmail “acaba kim? Eğer Hızırsa görmüştüm . Mutlaka tanırım” dedi kendi kendine. Koştu arkasından. Yetişti: “Namazını kıldığın, yüzünü gördüğün er hakkı için kimsin sen?” diye sordu.

Boz atlı er dayanamadı. Nikabını açtı. Birden karşısında Hünkar Bektaş-ı Veli belirdi. Sarı İsmail, atının ayağına düşüp hayranlığını bildirdi. “Lütfet Erenler Şahı otuz üç yıl hizmetinizdeyim, kusurum var. Seni bilememişim. Suçumu bağışla.”dedi . Hünkar “Er O’dur ki ölmeden ölür, kendi cenazesini kendi yıkar. Sen de var buna gayret et.” dedi. Bu sözleri de söyledikten sonra gözden kayboldu..”

(Velayetname’den-Abdulbaki Gölpınarlı)

Horasan'dan Rum'a zuhur eyleyen
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi
Binip cansız duvarları yürüten
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

Doksan altı bin Horasan Pirleri
Elli yedi bin de Rum erenleri
Cümlesinin servirazı serveri
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

Balım Sultan arkadaşı, yoldaşı
Kızıldeli Sultan dürür hem eşi
Abdal Musa Sultan dersen ne kişi
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?


saygı ve sevgilerimle
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi