Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: Makedonya'da Hıdır Baba Türbesi, Kiliseye dönüştürülüyor
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Makedonya'daki Alevi- Bektaşi Türkler için önemli bir manevi şahsiyet olan Hıdır Baba ve Makedonya Türklüğünün önemli simgelerinden Hıdır Baba'nın Türbesi sahipsiz kalınca Kiliseye çevrilmeye başlandı.
Makedonya'nın Kırçova kenti yakınlarındaki Brod kasabasında bulunan yüzlerce yıllık Hıdır Baba Türbesi sahipsiz kalınca, Hristiyanlar türbeyi kendi inançlarına göre dönüştürmeye başladı.
Alevi- Bektaşi inancına sahip Türkler için için büyük manevi değeri olan türbe, Hristiyanlar tarafından Aziz Nikola türbesi olarak ziyaret ediliyor. Türbedeki Hz. Ali resimlerinin hemen hepsi duvarlardan indirilirken yerlerine Hristiyan azizlerin resimleri asıldı.
Konu hakkında bilgi veren Melek Yusufoska şunları söyledi:
"HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORUZ! DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM!''
"Türbenin doğudaki kapısını kapatarak, batıdan açmışlar. Hz. Ali ve diğer imamların resimlerini indirmişler. Biz çerağımızı evliyanın başucunda uyandırırız, onlar ise ayak ucunda uyandırıyorlar. Türbe yavaş yavaş dönüştürülmeye çalışılıyor. Burada maalesef bizim de eksikliklerimiz var. Bektaşi diyanetimiz yok. Bu yüzden Makedonya'daki türbelerde böyle durumlarda hiçbir şey yapamıyoruz. Bizim isteğimiz buraların bakımını Bektaşi inançlarına göre yapabilmek."
Hıdır Baba türbesine küçük yaştan beri gelip gittiğini anlatan anne Melahat Yusufoska ise, "Beni buraya dedem getirirdi. Önceden kapısı diğer taraftaydı. Şimdi çok başka. Buralarda Türk kalmadığı için onlar da türbeye kendi inançlarına göre bakıyorlar" diye konuştu.
Türbeye çıkan merdivenlerin yanı başındaki tarihi Hasan Bey konağı da yine Makedonyalılar tarafından kullanılıyor.


[Resim: h%C4%B1d%C4%B1r%20baba.jpg]alıntıdır..
Referans URL