Alevi Forum
Silivri Cemevi Temel Atma Töreni - Baskı Önizleme

+- Alevi Forum (https://www.aleviforum.net)
+-- Forum: Alevi | Alevilik | Ana Forum (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-alevilik-ana-forum.html)
+--- Forum: Alevi Haber (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-haber.html)
+--- Konu Başlığı: Silivri Cemevi Temel Atma Töreni (/Konu-silivri-cemevi-temel-atma-toreni.html)Silivri Cemevi Temel Atma Töreni - Admin - 09-23-2013

Türkiye’nin en büyük cemevinin temeli Silivri’de atıldı

Silivri’de yapılacak olan Türkiye’nin en büyük cemevinin temel atma töreni, CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri Kaymakamı Salih Keser, Silivri Müftüsü İdris Çatmakaş, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cami – cemevi projesiyle alakalı görüşleri sorulan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Bu konuda çok spekülasyon yapılıyor. Alevi Bektaşi Derneklerinin Genel Başkanının sözlerine katılıyorum. Cami camidir, cemevi cemevidir. Cami ve cemevini yanyana getirmek gibi bir düşünceyi belki bir uzlaşma, bir barış gibi düşünebilirsiniz. Ama yüzyıllardır var olan bir geleneği olduğu gibi kabullenmek, hoşgörüyle kabullenmek, en doğal olanıdır. Klise, havra, cami bunlar hepsi farklı yerlerde, ama gönüllerde bir. Kültür ve inanç özelliklerini birer farklılık, bu farklılığın da bir zenginlik olduğunun artık farkına varalım. Böyle bir şeye gerek yok. Her hoşgörü kendi yerinde yaşamalı. Her çiçek kendi toprağında güzeldir.” diye konuştu. Belediye Başkanı Işıklar, temeli atılan cemevi projesinin 1,5 yılda tamamlanmasının planlandığını söyledi.

CHP milletvekili ve ünlü Alevi türkücü Sabahat Akkiraz, cami-cemevi birlikte projesinde cemevi için ‘Alevi kültür ve inanç evi’ şeklindeki söylevi eleştirerek konuşmasına başladı. Akkiraz, “Çok samimi bulmadığımız bir söylev bu. Biraz kavram karmaşası. Ama ben burada gönlümüzü cilalayan bir manzara ile karşılaştım. Ben onu söylemek istiyorum.” dedi.

Aleviler olarak yorulduklarını belirten Akkiraz, “Yani Aleviler olarak haklı taleplerimizin yerine gelmesini istiyoruz. Ben burada bir vatandaş olarak söylüyorum. Artık kendi ibadethanemin yasal hakları olsun. Ben orada ibadetimi yapayım ve böyle güzellikler yaşayayım istiyorum. Yasal haklarımızı elde edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Daha sonra da Sabahat Akkiraz, Türkiye’nin en büyük cemevinin temelini, butona basarak attı. Temel atmanın ardından da semah yapıldı.

CİHAN