Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri
Aleviler umre gezisinden rahatsız!! - Baskı Önizleme

+- Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri (http://www.aleviforum.net)
+-- Forum: Alevi | Alevilik | Ana Forum (/Forum-alevi-alevilik-ana-forum.html)
+--- Forum: Alevi Haber (/Forum-alevi-haber.html)
+--- Konu Başlığı: Aleviler umre gezisinden rahatsız!! (/Konu-aleviler-umre-gezisinden-rahatsiz.html)Aleviler umre gezisinden rahatsız!! - Admin - 02-02-2014 06:13 AM

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Alevi dedeleri umreye küfürlü içeriküreceği projeye Alevi temsilcileri tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, “Kendini bilen hiçbir Alevi dedesi böyle bir talepte bulunmaz” dedi.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle 100 Alevi dedesini Necef, Kerbela ve umreye küfürlü içeriküreceğini açıklaması Alevi temsilcileri arasında tepkiye neden oldu. Gelecek ay içinde 100 Alevi dedesini kutsal yolculuğa çıkaracak organizasyonu Milliyet’e değerlendiren Alevi dernek yöneticileri şunları söyledi:

‘Bu tip göz boyamaya karşıyız’
Selahattin Özel (Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı): “Kendini bilen hiçbir Alevi dedesi, hele bir de son zamanlardaki yolsuzluk operasyonlarınd an sonra böyle bir talepte bulunmaz. Bu talep ancak iktidara yakın Alevi derneklerinden ve dedelerinden gelmiştir. Bunun Alevi tabanında bir karşılığı yoktur. Bu tip çıkışları dönem dönem yapıyorlar. Türkiye’deki Alevilerin taleplerini, çözüm önerilerini defalarca kendilerine ilettik. Ancak bir geri dönüş alamadık. Tam da bu noktada bu tip göz boyamalara Aleviler olarak tepkiliyiz.”

‘Alevilerin böyle talebi olmadı’
Mustafa Aslan (Alevi Bektaşi Kültür Tanıtma Derneği Başkanı): “Alevi toplumunun böyle bir talebi olmadı. Bizim bundan haberimiz dahi yok. Mevcut iktidarın Alevilere karşı sergilediği samimiyetsiz tavırlardan biridir bu. Toplumumuzun talepleri belli. Malesef esas sorunlarımız kulak arkası edilerek böyle tabanda karşılığını bulmayan uygulamalar yapılıyor.”

‘Asimilaysonun bariz göstergesi’
Ali Adil Atalay (Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı eski Başkanı): “Bu asimilasyonun en bariz göstergesidir. Giden dedeleri de kınamam ancak onların adına üzülürüm. O dedeler yürüyerek gitsinler ancak bu şekilde gitmesinler. Olmadı, Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçerek gitsinler. Üzerine para da verseler gitmem. Aleviliğe de hiç yakışmaz. Daha önce karşılaştığımız uygulamalar bunun bir nevi göz boyama olduğunu gösteriyor. Bizim sorunlarımız bellidir.”

Milliyet