Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50'ye yakın alevi örgütü mitinge katılıyor
11-03-2013, 05:31 PM
Yorum: #1
50'ye yakın alevi örgütü mitinge katılıyor
İstanbul Kadıköy Meydanı’nda miting yapacak olan Alevi ve Cemevi derneği üyeleri Kadıköy’deki Boğa Heykeli’nin önünde toplandı. Hep birlikte pankart açıp slogan atan gruplar, Kadıköy Sahile indi. Polis barikatlarıyla çevrili miting alanına giren Alevi vatandaşlar, üst aramalarının ardından alana alındı. 50'ye yakın Alevi örgütünün, "İnkara, asimilasyona karşı, eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü" sloganı ile düzenlediği Kadıköy Meydanı'nda gerçekleştireceği miting, üç koldan yapılan yürüyüşle başladı. Yürüyüşlerde AK Parti hükümetine dönük tepkiler açılan "Devletin Alevisi olmayacağız", "Sivas'ta yakıldı, Maraş'ta katledildi, Gezi'de öldürüldüler", "Cami-Cemevi projesi asimilasyon demektir" pankartlarıyla gösterildi.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Özgür Demokratik Alevi Derneği gibi bir çok kurumun bulunduğu 50'ye yakın Alevi örgütü, siyasi parti, sendika ve cemevleri'nin "İnkara, asimilasyona karşı, eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü" sloganı ile düzenlediği Kadıköy Meydanı'nda gerçekleştireceği miting, üç koldan yapılan yürüyüşle başladı. Alevi dernekleri, siyasi parti, sendika ve Türkiye'nin birçok ilinden gelen cemevleri ile Alevi örgütlerinden yurttaşlar, Tepe Natilıus, Haydarpaşa Numune Hastanesi ile Söğütlüçeşme kolundan miting alanına doğru yürüyüşe geçti.

Onbinlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerde "İnkarcı ve asimilasyoncu politikalara karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü", "Cemevleri ibadethanedir", "Devletin Alevisi olmayacağız", "Sivas'ta yakıldı, Maraş'ta katledildi, Gezi'de öldürüldüler", "Cami-Cemevi projesi asimilasyon demektir" pankartları açılırken, "Sivas şehitleri ölümsüzdür", "Alevilerin mal varlığı iade edilsin", "Astın olmadı, yaktın olmadı, sıra bizde", "Hz. Hüseyin gibi dik dur eğilme" dövizleri taşındı.

Yöresel kıyafetler giyerek başlarına, "Ya Ali" yazılı kurdeleler bağlayan yurttaşlar, yürüyüşte, "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Sivas'ı yakanlar AKP'yi kuranlar" ve "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları attı.

HDK ile HDP ise, Söğütlüçeşme kolundan, "Cemevleri Alevilerin inanç merkezleridir", " Dillere ve inançlara özgürlük" pankartları ile mitinge katıldı. Slogan ve davul zurna eşliğinde coşkulu bir şekilde yapılan yürüyüşlerde kimi Alevi yurttaşların ellerinde bağlamalarla kortejlere katılması dikkat çekti.

İNTERNET HABER

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi