Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler 3 Kasım'da Kadıköy'de
10-11-2013, 05:19 AM
Yorum: #1
Aleviler 3 Kasım'da Kadıköy'de
Alevi örgütleri 3 Kasım'da yapacakları mitingde milyonların Kadıköy'e akacağını ilan etti. AKP'nin son demokrasi paketine karşı eşitlik yurttaşlık talepleriyle alanlarda olacaklarını belirten Aleviler, eylemlerini 19 Ekim'de Mersin’de başlatacak.

(soL-Haber Merkezi) Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve diğer Alevi örgüt ve derneklerinin bulunduğu yapılar dün Küçükçekmece Garip Dede Dergahı'nda basın toplantısı düzenledi. 19 Ekim'de Mersin'de başlatıp 3 Kasım'da Kadıköy'de büyük bir mitingle sonlandıracakları eylemler hakkında bilgilendirme yapan Alevi kurumları açıklamalarında "Biz Aleviler inkarcı, asimilasyoncu politikalara karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü için alanlardayız" dedi.

Dergah binasında yapılan toplantıda ilk sözü alan ABF Genel Başkan Yardımcısı Servet Demir, AKP'nin son demokrasi paketini eleştirerek, bu paketle türban kamusal alanda yasallaşmış oldu dedi. Demir, kimsenin inancına ve giyimine karışmadıklarını ancak inançsal simgelerin kamusal ve toplumsal alana girmesine karşı olduklarını belirterek Alevilerin cami cemevi projesine, zorunlu din derslerine karşı eşitlik yurttaşlık ve çağdaş laik bir ülke için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Demir, Bu taleplerle 19 Ekim'de Mersin’de başlatacakları eylem ve daha sonra 3 Kasım'da Kadıköy'de yapacakları büyük mitingle seslerini ve taleplerini seslendireceklerini belirtti.

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül ise AKP'nin 10 yıllık bir iktidar değil bin yıllık ırkçı faşist gerici bir zihniyetin devamı olduğunu belirttiği konuşmasında, demokrasi paketine değinerek bunun bir yalan paketi olduğunu ve Alevilerin AKP'yi paketleyeceğini ifade etti. Bülbül, Mehmet Metiner'in cemevlerine yönelik terörist yuvası konuşması için, o önce Türkiye'de beslenip Suriye'ye savaşa gönderilen teröristlerin hesabını versin dedi. Bülbül, 3 Kasım'da Kadıköy'e milyonların akacağını belirterek, “Alevilerin talepleri sadece zorunlu din derslerinin kaldırılması ve cemevleri değil hepsini kapsayan siyasal taleplerdir” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Garip Dede Dergahı Başkanı ve dedesi Celal Fırat ve Okmeydanı Hacı Bektaşı Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Şahin de birer kısa konuşma yaptı.

habersol

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sivas katliamı Kadıköy’de protesto ediliyor çerağ 0 3,065 06-24-2015 11:20 PM
Son Yorum: çerağ
  Kadıköy'de Sivas katliamı mitingi bektasi 0 2,054 06-29-2013 02:05 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi