Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ben Alevi değilim; ama…
09-11-2013, 02:40 AM
Mesaj: #1
Ben Alevi değilim; ama…
Ben Alevi değilim; ama yaşadığı bir toplumla ilgili bir yurttaş olarak Alevilerin yaşadığı sorunlara da duyarlıyım. Tıpkı bir Türk olarak Kürt Halkının sorunlarına duyarlı olduğum gibi.

Çünkü insan olmak, duyarlı yurttaş olmak toplumdaki yaşananlara, olaylara insanların bu yaşananlara tepkilerinin farkına varmak, o tepkilere duyarlı olmak demektir.

Demokratik bir toplum içinde yaşamak için her demokratik tepiyi anlamaya çalışmak demektir.

İçinde yaşadığı insan kitlesinin, yani halkın varsa etnik kimlik sorunu, inancını özgür yaşamada sorunu onları anlayıp o sorunların çözümünden yana olmaktır.

Çünkü o insan, o yurttaş bilir ki; bir gün kendi de benzer demokratik sorunları yaşadığında başka insanların onu sorununu anlamasını, destek olmasını bekler.

Yani işin özeti yurttaş olmak ortak sorumluluk almak, ortak sorumlu davranmaktır.

Ben yıllardır Alevilerin yaşadığı sorunları okuyorum, dinliyorum. Ve farkındayım ki; o insanlar yıllardır inançlarını özgürce yaşama, özgürce ifade etme sorunu yaşıyor. Yani özgürce ben Aleviyim diyememenin sıkıntısını yaşıyor.

Ben bunu küçücük ilçemde bir köşeye sıkışmış bir Alevi köyünün geçmişte yaşadığı sıkıntıları öğrendikten sonra daha iyi anladım. Yıllar önce o köy halkı için ilçede etkin olan biri 'o zındıkları buraya sokmayın' der, gördüğü yerde o Alevi vatandaşlara hakaret eder, adamlarına dövdürürmüş.
Gururla söyleyebilirim ki dedemin insifiyatif koymasıyla o kişi dizginlenmiş, yine dedemin belediye başkanlığı yaptığı dönemden itibaren o köy halkı ilçede ev, iş yeri edilmeye başlamış.

Ben bunları babamdan dinleyince 'benim yaşadığım ilçede insanlara inançları yüzünden böyle baskı mı yapılıyormuş?' diye çok şaşırmıştım.
O günlerden bugüne geldik. Şimdi sadece Alevilerin yaşadığı o küçücük köye cami yapılıp imam tayin edildiği bir dönem yaşıyoruz.
İnsanları inançlarını iktidar gücüyle böylesine ipotek konduğu şu sıralar Aleviler içinde de hiç sevilmeyen birini peşine takıp gerçekleştirilen Cami Cemevi projesini hiç samimi bulmuyorum.

Bırakalım herkes neye inanıyor, nasıl ibadet etmeyi düşünüyorsa öyle yapsın. Devlet veya iktidarlar insanların inançlarına, inancını nasıl yaşadığına nerde yaşayacağına karışmasın.

Yıllardır koparılan yaygara aynı düşünce ile değil miydi? "Kadınların kızların başörtülerine karışılıyor, inancımıza baskı yapılıyor" diye feryat edilmiyor muydu?

Yoksa her şey iktidara gelinceye kadar mıydı? Ama unutulmasın her günün bir yarını vardır. Hele siyasi iktidarlar kimse için sonsuza kadar baki değildir.

kaynak: radikal
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir