Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hatay'da Aleviler gelecekten kaygı duyuyor
12-10-2013, 11:13 AM
Yorum: #1
Hatay'da Aleviler gelecekten kaygı duyuyor
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) raporu, Suriye’deki çatışma nedeniyle Hatay’da yaşanan kaygıların Alevilik boyutunu gözler önüne serdi.

Cumhuriyet'in haberine göre, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) raporu, Suriye’deki çatışma nedeniyle Hatay’da yaşanan kaygıların Alevilik boyutunu gözler önüne serdi. Raporda Arap Alevisi bir kadın, “Savaş, Alevileri ve Alevi kültürünü hedef alıyor” derken, bazı Alevi yurttaşların, “Dinci muhalifleri tehdit olarak görüyoruz. Muhalifler kıymetli, insanımız değersiz” diyerek isyan etmesi dikkat çekti.

TTB’nin her yıl hazırladığı Füsun Sayek Raporu’nda bu yıl “Suriye'deki savaşın Hatay'a etkileri” araştırıldı. Bölgede yaşayan yurttaşlarla yüz yüze yapılan görüşmelerde, savaşın ve AKP hükümetinin Suriye politikasının ortaya çıkardığı sonuçlar ele alındı. Mülakatlarda özellikle Alevi yurttaşların kaygıları dikkat çekti. Raporda Alevilerin anlatımları şöyle:

27 yaşında kadın üniversite mezunu Arap-Alevi: Bu savaşın yalnızca ekonomik kaygılarla değil, aynı zamanda Alevi kültürüne yönelik olduğunu düşünüyorum. Muhaliflerin ne kadar kıymetli ve bizim insanımızın ne kadar değersiz olduğunu görmek beni çok sarstı.

45 yaşında kadın üniversite mezunu Arap Alevi: Daha önce Alevi, Sünni, Müslüman bizim için hiç önemli değildi. Şu anda karşımızda bir Sünni gördüğümüz zaman “Acaba bizim için ne düşünüyor, Suriye’deki muhalefetle aynı düşüncede mi” sorularını soruyoruz. İçimize kaygısı ve huzur bozukluğu düştü. Aramızda ne olduğu belli olmayan yığınla insan dolaşıyor. Çarşıya çıktığımız zaman Suriye’de gördüğümüz görüntüler gibi her an karşımıza bir katil çıkıp, bizi bir kenara çekecek mi, bir organımızı kesecek mi diye kaygıyla dolaşıyoruz.

54 yaşında kadın ilkokul mezunu: Afganistan’da, Libya’da Suriye’de dincilerin neler yaptıklarını duyuyoruz. Arap Alevisiyiz. Kendimize dinci muhalifleri tehdit olarak görüyoruz. Bu topraklarda kardeşçe yaşadık. Türkiye ve Suriye laik yöntemle yönetilirse kendimizi rahat hissederiz. Samandağ halkı hep bunu söylüyor.

31 yaşında kadın lise mezunu: Güçlükle geçiniyoruz, kendim ve Alevi topluluğu için kaygılıyım, korkum var. Birlikte konuşuyor, dertleşiyor ve birbirimizi sakinleştirmeye çalışıyoruz.

haber.sol.org.tr

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hatay'da "Alevi-Sünni Kardeşliği Ve Aşure" Paneli Admin 0 2,142 11-16-2013 01:09 AM
Son Yorum: Admin
  Hatay’da Aleviler Türbelere Akın Etti bektasi 0 3,210 10-21-2013 05:26 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi