Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevi Dedesi: ''Alevilik İslam'ın Dışında Değildir''
#1

Alevi Dedesi Hazır Ali Beyazyıldırım, ''Alevilik gerçekten de İslam'ın içindedir, dışında değildir. Çünkü Allahın varlığı ve Hz Muhammed'in peygamberliği ve Kuran'ın hak kitap olduğu kesinlikle Aleviliğin benimsediği şeylerdir." dedi....

Alevi dedesi Beyazyıldırım, Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Geçmişten günümüze Alevilik 1.Uluslararası Sempozyumu' nu değerlendirdi.

Bingöl Üniversitenin düzenlemiş olduğu sempozyumu Alevilik açısından çok önemsediklerini ifade eden Beyazyıldırım, '' Çünkü Aleviliği kendi aramızda tartışsak bile günlük olarak konuşsak bile. Burası bir eğitim yuvasıdır. Bilimsel bir ortamda akademisyenlerin ve dede babaların olduğu bir ortamda Aleviliğin tartışılması elbette farklı olacaktır.'' dedi.

Aleviliğin tanımı yapılırken, Aleviliğin İslam'ın içinde olduğunu dışında olmadığını dile getiren Beyazyıldırım, "Çünkü Allahın varlığı, Hz Muhammed'in peygamberliği ve Kuran'ın hak kitap olduğu kesinlikle Aleviliğin benimsediği bir şeydir. Cemderin yaparken Allah Muhammed Ali vardır. Daima Tevhid vardır. Dolayısıyla da Alevilik İslam'ın içindedir, dışında değildir. Bu arada da gerçekten üniversiteye de çok şey borçluyuz. Son dört yılda bu dördüncü kezdir, daha önce konferanslar ve paneller düzenlendi. Bu yıl düzenlenen sempozyum elbette daha güzel oldu. Üç gün boyunca 7 ayrı ülkeden katılanlarla Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenlerle ve çeşitli bölgelerden gelen dede babalarla beraber Aleviliği tartıştık. Eminim ki çok faydalı olacaktır. '' ifadelerini kullandı.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
07-29-2017, 02:04 AM
Son Yorum Yazar: çerağ
03-30-2016, 02:59 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi