Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İrşad ne demektir?
#1

İrşad, kelime anlamı nedir?

İrşad; eğitmek, aydınlatmak, doğruyu göstermek anlamındadır. Hakk ve hakikati arayan kimselere; Doğru yolu gösteren ve doğruya yönlendiren kişi ise, mürşid’dir. Mürşid; Eğiten, aydınlatan, doğruyu gösteren ve manevi anlamda toplumun her türlü halinden genel sorumlu, her soruna çözüm bulan ve çözen kişidir.


Mürşide varmadaki mana; Erdemli insan olmaya adayım demektir. Erdemli insan olmak; Önce nefsi beklentilerden uzak insani değerlere, sahip çıkmak demektir. İnsani değerlere sahip çıkmak isteyen bir kişi; Eline, diline, beline sahip olması gerekir.


Dolayısıyla yola talip olan kişi; Doğru yolu bulmak, o yolda yürümek için talep edendir. Ve Mürşid ise, yola talip olan kişiye nasip verendir. Söz konusu nasip; Manevi anlamda yolun ilim irfanı, edep erkanı, kayda ve kurallarıdır. İşte mürşid yolun manevi kural ve kaidelerinden haber veren, aydınlatan, ikrar hizmetini yerine getirmekle mükellef olan yetkili kişidir.

alıntıdır...

http://www.zohreanaforum.com/sorularla-a...post167182
Cevapla
#2

İrşat eden Mirşit'tir !..

Özünü bir Mürşit'e bağlamayan doğru yolu bulamaz. Doğru yol Hak yoludur yani Ehlibeyt, 12 İmam yoludur.

Her karanlık dönemde toplumu irşat eden Ehlibeyt evliyalarıdır. Evliyalık; sonradan kitap okumayla, namazla abdestle kazanılacak bir mertebe değildir !..

Evliyanın makamı "Velilik" makamıdır. Velilik makamına oturan ruh, dervişlik hırkası giyer, insani kâmil olur.

Bugün yaşayan tek Ehlibeyt evliyası Zöhre Ana'dır. 34 yıldır Muhammed Ali yolu için ve toplumun "nefsi terbiyesi" için var gücüyle geceli gündüzlü mücadele vermektedir. Bunun yanında sosyal,kültürel,toplumsal olarak ta Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine çıkan bir toplumu yaratmanın çabasını gütmektedir.

alıntıdır..

http://www.zohreanaforum.com/sorularla-a...ektir.html
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
04-01-2017, 12:43 AM
Son Yorum Yazar: çerağ
12-22-2016, 03:07 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
05-25-2016, 09:40 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
12-21-2015, 11:07 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
12-21-2015, 11:04 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
06-05-2015, 06:08 PM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi