Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tevfik Fikret 148 yaşında
#1

Devrimci düşünceleri Mustafa Kemal başta olmak üzere pek çok aydını etkileyen Tevfik Fikret 148 yaşında.


Halit Ziya Uşaklıgil'in "elleri para saymak için değil, kalem tutmak için yaratılmıştı" dediği Tevfik Fikret'in bugün 148. doğum günü.
Asıl adı "Mehmet Tevfik" olan Tevfik Fikret 1867 yılında İstanbul Kadırga’da doğdu. Babası Hüseyin Efendi Çankırılı bir memur, annesi Refia Hanım ise 1822 Yunan isyanı ile Osmanlılara sığınmış Rum kökenli bir ailenin çocuğuydu. Tevfik Fikret daha çocuk yaşlarındayken babası, yapılan bir jurnal sonucunda Arabistan'a sürgüne gönderildi ve hayatını sürgünde kaybetti. İstibdat ve “jurnal rejimi”ne karşı Fikret'in geliştirdiği kuvvetli dirençte, yaşadığı bu travmanın payı büyüktü.

11 yıl öğrenim gördüğü Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) devrin önemli edebiyatçıları olan Recaizade Ekrem, Muallim Naci, Muallim Feyzi gibi seçkin isimlerin öğrencisi oldu. Özellikle Recaizade Ekrem, Fikret’in batılı değerler, özgürlük, adalet ve yurtseverlik yönündeki düşüncelerinin gelişiminde etkili oldu.
Galatasaray Sultanisi’ni birincilikle bitiren Fikret'in, Dış İşleri Bakanlığı ve birkaç farklı kurumda süren memuriyet hayatı istifası ile kısa sürede son buldu. Hakkında en çok yazılan hususlardan biri de bu istifası sonrasında kendisine getirilen maaşları, yeterli çalışarak hak etmediğini söyleyerek iade etmesi olmuştur.
1892 yılında birincilikle mezun olduğu Mekteb-i Sultani'ye öğretmen olarak döner, bu görevi de 3 yıl sürdürüp istifa eder. 1908 Devrimi sonrasında İttihat ve Terakki yönetimi kendisine Maarif Vekilliği’ni önerir, Tevfik Fikret bunu reddeder. 1895’te istifa ettiği Mekteb-i Sultani'ye 1909 yılında müdür olarak döner. 31 Mart'ta ayaklanan gerici güruhun okulu yıkacakları haberini aldığındaysa “Sultani’yi yıkmak için önce beni yıkmak lazımdır” diyerek kendisini okulun demir kapısına zincirler... Kalem tutmaktaki hünerinin aydınlanma için mücadelede olan maharetini de gösterir.

DEVRİM RUHUNU ONDAN ALDIM
Kısa hayatına şairlik, öğretmenlik ve ressamlığı sığdıran Tevfik Fikret, Osmanlı'da, istibdat rejiminin boğucu ikliminde çekildiği inzivanın da etkisiyle “Hak bellediğin yolda yalnız gideceksin” dese de yalnız kalmamış, Mustafa Kemal Atatürk'ün dahi “Ben devrim ruhunu ondan aldım” dediği bir aydın olarak Türk aydınlanmasına ve düşün yaşamına “Sabah Olursa” başlıklı şiirinde yaptığı gibi umut aşılamıştır.
Tevfik Fikret, vefatı sonrasında vasiyetine rağmen akrabaları tarafından Bebek'te defnedilmişti, 1961 yılında, 27 Mayıs yönetimi tarafından vasiyeti yerine getirilmiş ve naaşı Aşiyan'ın bahçesine taşınmıştır. Galatasaray Lisesi’nin bahçesinde, onun anısına 1920’lerde yaptırılmış bir anma mezarı bulunmaktadır. Şair, Rıza Tevfik'in başlattığı bir gelenekle ölümünün ilk yılından itibaren ölüm yıldönümlerinde evinde anılmıştır. 1918'deki anma törenine Mustafa Kemal de katılmıştır.

Odatv.com
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
11-04-2015, 08:58 PM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi