Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi-Sünni ayrımı oyundur‏
07-10-2013, 11:25 PM
Yorum: #1
Alevi-Sünni ayrımı oyundur‏
Ehl-i Beyt Sempozyumu’nda Alevi Sünni ayrımının büyük bir oyun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Eğer Alevilik Hz. Muhammed’in davasını ve sancağını İmam Ali’nin bayrağını ve sancağını taşımaksa ben Aleviyim" dedi.

Beşincisi Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu’nda yaptığı kapanış konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Ehl-i Beyt Müslümanların öz ailesidir. Allah’ın ve Resulü’nün tavsiye ettiği, Allah’ın sevdiği, peygamberin kucaklayıp gönlüne bastığı ailenin adıdır. Kimdir bu? Başta Allah Sevgilisi, iki Hz. Fatıma anamız, üç İmam Ali Efendimiz. Ehl-i Beyt’te sıralamayı biliyor musunuz? Başta Ali değil, Hz. Fatıma’dır. Hz. Fatıma’dır, Hz. Ali’dir ve Hz. Hasan’dır, Hz. Hüseyin’dir” dedi.

Kurtuluş adresi Ehl-i Beyt’tir Ehl-i Beyt’in kurtuluşun adresi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Ehl-i Beyt Nuh’un gemisi gibidir” dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: “Hz. Peygamber, Ehl-i Beyt Nuh’un gemisi gibidir. Kim bu gemiye binerse kurtuluşa erer. Kim binmedi helak olup gider, buyurmuştur.” Ehl-i Beyt canlı Kuran’dır Kuran’ın nasıl yaşanacağı konusunda Ehl-i Beyt’in örnek alınması gerektiğinin altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: “Bir insanın Kuran’ı nasıl yaşayacağım, sorusuna vereceği cevap, Ehl-i Beyt’in yaşantısıdır. Allah’ın Resulü, “Size iki emanet bırakıyorum; biri Allah’ın kitabı Kuran diğeri benim Ehl-i Beyt’imdir” buyuruyor. Yani, Kuran’ı biz nasıl yaşayacağız? Muhammed Aleyhisselam’dan Ehl-i Beyt’ten gördüğümüz gibi… Namazı nasıl kılacağım? Resullullah nasıl kılıyorsa O’ndan nasıl görüyorsak o şekilde. O’nu göremedin kimi gördün? Hz. Fatıma’yı. Aynen Hz. Muhammed’i (SAV) görmüş gibisin. Kimi gördün? Hz. Ali’yi. Aynen Hz. Muhammed’i (SAV) görmüş gibisin. Hz. Hasan’ı gördün. Aynen peygamberi görmüş gibisin. İşte onlar Kuran’ın canlı örnekleridir.” Alevi-Sünni ayrımı büyük bir oyundur Alevi Sünni ayrımının büyük bir oyun olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Baş, “Alevilik Ehl-i Beyt’i sevmekse ben de Aleviyim” dedi. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: “Bizim aslımız Şam’dır. Biz Şamlıyız. Bize Şamiler derler. Benim neslin de hem Hz. Hasan hem Hz. Hüseyin sülbündendir. Eğer bunun adı Alevilikse ben bunun daniskasıyım. Eğer Hz. Muhammed’in davasını, sancağını İmam Ali’nin bayrağını, sancağını taşımaksa ben Aleviyim. Ama ben öyle Aleviyim ki, benim Aleviliğim Hz. Ebu Hanife’nin Aleviliği, İmam Şafii’nin Aleviliği, Ahmet Bin Hanbel’in ve İmam Malik’in Aleviliği’dir.

Arkadaşlar bunlar arasında hiçbir fark yok. Ama öyle bir devre yaptılar ki, sanki iki ayrı dünya, iki ayrı kitap, iki ayrı meşrep varmış gibi tevhit içinde olan Müslümanları birbirine düşman ettiler, siyasi rantlarını çoğaltabilmek, rahatlarını geliştirebilmek için Müslümanları birbirine kırdırdılar.” Hacı Bektâş-ı Veli Genelkurmay Başkanıdır Anadolu’nun İslamiyetle tanışmasında büyük emeği olan Hacı Bektâş-ı Veli de Prof. Dr. Haydar Baş’ın konuşmasında geniş bir yer tuttu.

“Hacı Bektaş Anadolu’nun Genelkurmay Başkanı’dır” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, “Hacı Bektaş maneviyatta da genelkurmay başkanı maddiyatta da genelkurmay başkanıdır. Hacı Bektâş-ı Veli Anadolu’ya geldiğinde O’nu orada kimler karşılıyor biliyor musunuz? Hepsi eşkıya olan Türkmen Türkleri. İslam’dan hiç haberleri yoktu. Hacı Bektâş-ı Veli ne mübarek bir adam, oturuyor keramet, kalkıyor keramet. İslam’ı tebliğ ediyor ve o eşkıya sürüsünden müthiş bir derviş ordusu hazırlıyor. 30 bine yakın Türkmen Türkünü derviş ediyor. Bunlar Anadolu’ya yayılıyorlar. Anadolu yaylasında her gittikleri yere Allah, Muhammed ve Ali sevgisini yayıyorlar. Anadolu öbek öbek, koşa koşa İslam’a giriyor, Müslüman oluyor.”

KAYNAK: BAŞAK GAZETESİ

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Akşener'den cemevine ziyaret: 'Vergi toplanırken Alevi, Sünni farkı yok' çerağ 0 1,340 01-07-2018 12:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni’ler gerçekten farklı mı? çerağ 0 2,268 07-09-2017 01:40 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni vatandaşlar aynı çatı altında bayramlaştı çerağ 0 1,866 09-13-2016 12:41 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni çatışması çıkarılmaya çalışılıyor çerağ 0 1,908 07-23-2016 11:40 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-sünni darbeye karşı birleşti çerağ 0 1,849 07-21-2016 01:30 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni Kardeşlik İftarı çerağ 0 1,914 06-08-2016 01:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,165 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  HİSDER’de Alevî - Sünni Olayı konuşuldu çerağ 0 2,964 03-21-2016 09:46 PM
Son Yorum: çerağ
  Tüm ümitlerini Alevi-Sünni kavgasına bağladılar çerağ 0 1,876 02-01-2016 08:36 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni evliliği Admin 1 4,549 01-18-2014 04:18 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi