Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SİLKELENEN ALEVİLER
11-07-2013, 02:12 AM
Mesaj: #1
SİLKELENEN ALEVİLER
Sayısal çoğunluk toplumsal olaylarda her zaman belirleyici değil. Etkili ve nitelikli bir toplumsal grup karar alma mekanizmaları üzerinde daha fazla etkide bulanabilir ve kendi varoluş kanallarını daha da genişletebilir.

Aleviler bu toplumda hiç de azımsanamayacak bir çoğunluğu oluşturmalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti'nde uzun yıllar etkisizlikleriyle varlığı yokluğu bile tartışma konusuydu. Hala da ibadethanelerinin yasal dayanağı yok ve bir tür kaçak yollarlarla ibadetlerini yerine getirme uğraşındalar. Oysa ki cumhuriyetin temel dinamiği ve sosyal yapısı Alevilerden önemli destek alma üzerine kuruluydu. Peki nasıl oluyor da Cumhuriyetin belkemiğini oluşturdukları idda edilen Aleviler ne kurumlarıyla ne de sosyo-kültürel yapılarıyla bu cumhuriyet içinde kendileri için güvenli bir alana sahip olamadılar.

Bu cumhuriyeti gereğinden fazla sahiplenerek ayrıca bir çaba içine girmediler denebilir ama bunun ne kadar büyük bir sanrı ve yanılgı olduğu defalarca sınanmasına rağmen bunu devam ettirmelerine ne demeli? Dersim'de, Koçgiri'de devletin bizzat askeri gücüyle kendisi Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi olaylarında kullandığı tetikçiler eliyle Aleviler katliamlara tabi tutulurken sistemin önemli bir organizatörü olan CHP'de ısrar ettiler. Öte yandan da alevi-sunni karşıtlığını sürekli canlı tutan devlet politikası CHP'yi bir tür güvenli liman olarak sundu. Bu sarmalın içine hapsolan Aleviler korku ve endişeleriyle birlikte adeta kendilerini zamanın akışana terk ettiler.

Aleviler Cumhuriyeti canhıraş savunurken bu cumhuriyet onların inançlarının gereği olan asgari taleplerini hep ötelemiş, onlar seçim zamanlarında bile olsa doğrudan sisteme baskı kurmayan bir güç olarak görülmüş ve bu rahatlıktan ötürü sistem ve onun partileri onlarla ilgili nerdeyse hiçbir proje sunma gereği duymamıştır. Devletin ve onun partilerinin yaklaşımı bu yönde iken aleviler büyük bir topluluk olarak kendi örgütlü kurumlarını oluşturamamış, güçlü siyasi kişiliklerini ortaya çıkaramamış bir topluluk olarak sorumluluğun daha büyüğüne sahipler. Sorumluluğun büyüğü kendilerini koşulsuz olarak devlet partisi olan CHP'nin insafına bırakmış olmaları ve sosyal siyasi örgütlülüklerini zamanın ruhuna uygun olarak geliştirememiş olmalarında aramak gerekir. AKP iktidarıyla birlikte Alevilerin devletle olan ilişkilerinin problematiği daha da açığa çıktı ve bu durum Alevileri arayışa iterken bir nevi derin uykularından uyanıp yeniden sosyal ve siyasal mecralarda kendi varlıklarını ortaya koymasına da neden oldu. Yıllardır devlet tarafından yedeğine alınmış Alevi kitlesi, AKP'nin mezhepsel yaklaşımlı iktidar politikasıyla zorunlu olarak devre dışı bırakılınca uyanması bir bakıma 'hayırlı' oldu. Peki ama bu uyanış nereye kanalize olacak ve önümüzdeki dönemlerde siyasal güç dengelerine nasıl yansıyacak?

Kürt Alevilerin Kürt hareketinin yarattığı ulusal bilinç dalgasıyla kendini bu alan içinde son yıllarda kendisini daha aktif ifade etmektedir. Yeni kurulan Halkların demokratik Partisi (HDP) siyasi vizyonu ve siyaset yaklaşımı halihazırda bu uyanışı hareket geçirebilme potansiyeli var. Ancak Aleviler artık sadece temsil edilmeyi aşarak bizzat kendi toplumsal taleplerini doğrudan anlatacak ve savunacak bir yaklaşıma ihtiyaçları var. Ayrıca hiçbir parti tarafından çantada keklik olarak kendilerini göstermemeliler. Taleplerini yüksek sesle ortaya koymalılar kurum ve kuruluşlarıyla organize olup siyasi dengeleri değiştirebilecek bir güç olduklarının farkına varabilmeliler. Partiler kendilerinin tabanına oynarken taleplerini yerine getirme karşılığında oy isteyebilmelidirler. Böyle bir yaklaşım Alevileri hem siyasal hem de sosyal olarak dikkate alınması gereken güç kılacak ve devletin Alevilere siyasal yaklaşımları da daha dengeli olmaya zorlayacaktır.

Turgay Dokak / Radikal Blog
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir