Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AKP'deki son Alevi de gitti
#1

Alevi açılımı çalışmalarında görev yapan milletvekili İbrahim Yiğit de listeye giremedi.

Danışmanlar, yakınlar, teşkilat yöneticilerinden oluşan AKP’nin milletvekili aday listesi, merkez sağ, sol ve liberal isimlerin ardından Alevilere de kapandı. AKP’nin son Alevi milletvekili İbrahim Yiğit de listeye konulmadı. İki dönemdir Meclis’te olan ve Alevi açılım çalışmalarında görev yapan Alevi dedesi Yiğit, “Cemevlerine statü kazandıramadan gidiyorum. Alevi açılımları da her defasında son dakikada bir yerlere takıldı. Şimdi yine seçim sonrasına kaldı” dedi.
Yiğit, 2007 seçimleri öncesinde, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı da yapacak olan Ertuğrul Günay’la birlikte AKP’nin sol, sağ, liberal isimlere açılma döneminde AKP’ye katıldı.

Sözler tutulmadı
Yiğit, milletvekilliğinin ilk döneminde Reha Çamuroğlu ile birlikte AKP’nin iki Alevi milletvekili olarak Alevi açılımı için çaba gösterdi. 2011 seçimlerinde Çamuroğlu, partinin Alevilere verdiği sözleri yerine getirmediği eleştirisiyle AKP’den kopunca Yiğit, AKP’nin tek Alevi milletvekili konumunu kazandı. Dönemin Başbakanı Erdoğan’dan Alevi taleplerinin yerine getirileceğine ilişkin sayısız kez söz alan Yiğit, “Alevi açılımını yapacağız” sözü üzerine partide kaldı.
Yiğit, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından bu kez Alevilerin taleplerini yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu ile konuşmaya başladı. Yiğit’e, Kürt çözümü ile birlikte seçim öncesinde Alevi açılımına ilişkin bir paketin açıklanacağı sözü verildi. Yiğit, salı günü paketin seçimden önce çıkmayacağı bilgisini almakla kalmadı, liste dışında kaldığını da öğrendi.

Devlet dayatamaz
Yiğit, kendisinin liste dışı, Alevi açılımının da bilinmez bir tarihe kalması konusundaki sorumuz üzerine şunları söyledi: “Biz her zaman ve bu parti içinde de devletin inançlara karışmamasını, din alanına karışmamasını, herkesin inancını özgürce yerine getirmesi gerektiğini söyledik, savunduk. İsteyen ibadetini camide yapar, isteyen kilisede, isteyen cemevinde, isteyen mağarada. Kim nerde isterse orada. Devlet hiç kimseye de Alevilere de nerede ibadet yapacağını dayatamaz. Bunun için Alevi açılımı ve esas olarak da cemevini yasal statü için uğraştık. Bana hep ‘tamam’ dediler, ama bilmediğim nedenle hep olmadı. Şimdi benim için, ‘Cemevine yasal statü kazandıramadan gidiyor’ yazabilirsiniz.”

cumhuriyet

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
02-07-2016, 01:09 AM
Son Yorum Yazar: çerağ
07-03-2015, 09:45 PM
Son Yorum Yazar: Admin
10-14-2013, 03:12 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi