Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevi Bektaşi Federasyonu tuzağa düştü
#1

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) yeni yönetimi Avusturya’daki İslam dışı Alevilik projesine destek açıklaması yaptı.


AYDINLIK/ ANKARA
Açıklamada Aleviliğin İslam’ın dışında tanınmasının bir kazanım olduğu belirtildi, karara yönelik dinsel tartışmaların kazanımı gölgelemek amaçlı olduğu vurgulandı. Türkiye’de faaliyet gösteren ve 35 Alevi derneğinin içinde yer aldığı ABF’nin geçtiğimiz ay seçilen yönetimi, Avusturya’daki Aleviliği İslam’ın dışında tanıyan kararının yanında yer alan bir bildiri yayınladı. Kararın ”kazanım” diye nitelendiği bildiride, Aleviliğin İslam’ın dışında tanınmasına yönelik Alevi dedelerinin tepkisinin kazanımı gölgeleme amacı taşıdığına dikkat çekildi.

TÜM ÜYELER DESTEKLEMİYOR

İslam dışı Alevilik projesinin başını çeken Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu ile yakın ilişkileri bulunan ABF’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ”AABF’nin mevcut yönetimi, verdiği hukuksal mücadele ile Avusturya’nın 2015 tarihli yeni İslam Yasasının, tıpkı Türkiye’deki Diyanet’te olduğu gibi, Avusturya’da “Kuran, Sünnet, Cami ve İslam” dairesi dışında kalmaya izin vermeyen mevzuatının dışında bağımsız olarak özerk ve tüzel kişiliğe sahip olmak istemiş ve bu hakkı elde etmiştir.

ABF olarak bu kazanımı önemsiyor yapılan teolojik tartışmaların kazanımı gölgelemek adına bilinçli bir yaklaşım olduğunu biliyoruz. Yapılan her hukuki mücadele değerli olup geleceğe bırakılan miras olarak görüyoruz.” Öte yandan ABF açıklamasının yönetimin inisiyatifinde yapıldığı, diğer 35 mensuba sorulmadığı öğrenildi. Federasyon bileşenlerinin Aleviliği İslam’ın dışında gören girişimlere sıcak bakmayacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU

Avrupa’da Alevileri bölmek ve Türk milletinden koparmak için devreye sokulan ‘İslâm dışı Alevilik’ projesine Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nden sonra Avusturya da katılmıştı. Avusturya’da Aleviler için belirlenmiş haklar olmasına rağmen 21 Nisan’da Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) girişimiyle Avusturya Devleti’nin Aleviliği İslâm dahil tüm dinlerin dışında ‘kendine özgü bir inanç’ olarak tanıyacağını duyurdu.

‘İSLAM KIRINTILARINDAN KURTULUYORUZ’

AABF yöneticileri kararı “Aleviliğin inanç ve yaşam alanı hiçbir dinle doğrudan kesişmez. Alevi mitolojisi, felsefesi ve ritüel dünyası İslam dahil birçok dinle ayrışır.”, “İslam kırıntılarından kurtulacak bir Alevi hareketinin öncülüğünü yaptığımızdan dolayı gururluyuz.”, “Alevi ritüellerinin başında gelen çerağ yakma ritüeli zaten İslamiyet’e karşı apayrı bir din olduğunu göstermektedir.” cümleleriyle değerlendirmişti. HDP’liler de İslam dışı Alevilik projesini pek çok safhada desteklemişti. Aydınlık’ın ortaya çıkardığı Avusturya Devleti’nin kararına ve AABF’ye 264 Alevi kuruluşu ve onlarca Alevi Dedesi tepki göstermişti.

KAYNAK:https://www.aydinlik.com.tr/haber/alevi-bektasi-federasyonu-tuzaga-dustu-322828

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
10-23-2016, 05:24 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
06-14-2016, 02:14 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi