Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevi nedir-Alevilik nedir?
#1

Alevilik; Kerbela katliamından sonra ortaya çıkmıştır. Muaviye'nin zulmü ile tüm Ehlibeyt kutsal toprakları terk etmek zorunda kalmıştır. Yüce peygamberimizin makamında gözü olan, O'nun oturduğu Hak postuna oturmak isteyen Muaviye, getirdiği şeriat yasaları ve Mezhepler ile toplumu ikiye bölmüştür. Bir tarafta Ehlibeyt taraftarları diğer tarafta Ehlibeyt'e ihanet edenler. Ehlibeyt'ten yana olanlar Alevi toplumudur.

Emevi ve Abbasi saltanatı döneminde resmi tarihe göre toplam 158 yıl Ehlibeyt'e dair ne varsa yok edilmiştir. Bunun için de Kur'an da vardır !.. Alevilerin neden yazılı kaynakları yok deniliyor? Allah aşkına yüzlerce yıldır ta ki Atatürk'ümüzün Cumhuriyetine kadar dağlarda, göçer olarak yaşayan bu toplumun yazılı kaynağını yazmasına veya yayılmasına imkân verdiniz mi? Egemenliğini, Ehlibeyt kanı üzerine kuranlara ne minnet ederiz ne baş eğeriz ne de saygı duyarız.

Alevilik İslam mı diye soruyorlar ve bir sürü laf kalabılığı yapıyorlar. Aleviliğin İslam olup olmadığını sorgulayanlara ben de bir soru sormak istiyorum.

Muaviye ve soyunun getirdiği kurallar, kaideler , yasalar İslam mıdır? Hz.Muhammed'in kendisini ve soyunu yok etmek isteyen bir anlayış İslam olabilir mi?

Fındık beyinlerinizi bu sorulara da çalıştırmanızı tavsiye ediyorum. Bunu tartışacak cesaretiniz var mı? O melun Ehlibeyt düşmanına bir tek sözünüz olacak mı?

***

Alevilik, Muhammed Ali'ye ve nesline diz kırıp boyun büken bir toplumdur. Ehlibeyt'ten yana olması yüzyıllardır eziyet ve hakaret görmesine neden olmuştur. Bu da bizim için şeref ve onur kaynağıdır.

"... Eline, beline, diline sahip ol. Dünya malına tapma, doğruluktan sapma, gördüğüne bin katma, görmediğine kulp takma. Yokuşta yorgunu yorma, düzlükte canları darda koyma. Yetmiş iki millete bir gözle bak, herkesi kardeş, bacı bil. Güçlünün yanında yer alıp yoksulu ezenlerden olma. Bilime uyan, karanlığı kovan, ışığa koşan olanlardan ol" .

Cem törenlerinde söylenen bu sözler Alevi inancına sahip bir kişi de olması gereken düşünce ve davranışları özetler bir mana da Alevi felsefesinin temelidir. Günümüze kadar yaşayan bu felsefe, bir felsefi-kültür mirasıdır ve dolayısıyla bir yaşam biçiminin öncülüğünü yapar. Elbette daha önce belirttiğimiz gibi Alevilik asla yalnızca bir yaşam biçimi değildir ve olamaz da. Ama Aleviliğin sahip olduğu inanç, ibadet, ritüeller, kültür ve gelenek bu inanca sahip olan tüm insanların kötülüklere bulaşmasını engeller, korur ve daha sağlıklı, huzurlu, mutlu ve onurlu bir yaşam biçimini temin eder.

Aleviliği sağ da solda aramayın. Alevilik bizatihi Muhammed Ali yoludur.

Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kemend işte boynum asarsa
İşte hançer işte kellem keserse
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Pir Sultan Abdal

http://www.zohreanaforum.com/roportajlar...muz-3.html
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: Admin
10-18-2019, 07:59 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
05-29-2016, 03:50 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
03-05-2016, 05:01 AM
Alevilik nedir?
çerağ
Son Yorum Yazar: çerağ
12-21-2015, 01:57 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
12-21-2015, 01:56 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
09-22-2015, 12:15 AM
Son Yorum Yazar: çerağ
09-22-2015, 12:14 AM
Alevi nedir?
çerağ
Son Yorum Yazar: çerağ
07-31-2015, 02:19 AM
Son Yorum Yazar: Logica
02-26-2015, 05:17 PM
Son Yorum Yazar: Admin
11-08-2013, 06:34 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi