Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevi örgütlerinin Tarihsel süreci-
#1

Anadolu Alevi toplumunun sorunlarıyla ilgili emekçilerin sorunları (demokrasi, laiklik, özgürlük, ekonomik bağımsızlık, iş güvencesi, eğitim, sağlık, barış vb.) içiçe ve ortaktır. Ancak Alevi toplumunun kimliğinden kaynaklanan sorunları bulunmaktadır. Diğer emekçilerden ayrışmadan kimlikleriyle özgürce yaşamak istemektedirler.

Binlerce yıldan beri, egemen güçler, kendi çıkarlarını korumak için emekçilerin örgütlenmelerini ve sorunlarını sahiplenmelerini engellemeye, çeşitli yöntemlerle onları karşı karşıya getirmeye çalışmışlardır. Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti; Alevi toplumunu potansiyel suçlu görmüş, 900 yıl baskı ve katliam uygulamışlardır.

Cumhuriyet döneminde de devlet erkini elinde tutan Medrese kafalı siyasi güçler de, Alevileri potansiyel suçlu görmüşler. Kimi zaman toplu katliamlara yönelmiş; kimi zaman oy tabanı görmüş; kimi zaman Alevileri "Türk-İslam" sentezi içinde eritmeyi ve asimile etmeyi, devlet Aleviliğini kabullendirmeyi amaçlamışlardır. Böylece Alevi toplumunu evrensel özünden ve emekçilerden koparmaya çalışmışlardır.

Bu yapıt, egemen güçlerin amacını, işbirlikçileri ve takkiyecileri gün ışığına çıkarmayı amaçlamıştır...

H. Nedim Şahhüseyinoğlu

[Resim: alevi-orgutlerinin-tarihsel-sureci.jpg]

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi