Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hazreti Ali'den Özlü ve Güzel Sözler
#31

İmam Ali’ye soruldu: Ey Müminlerin Emiri! Niçin bazı gözler ağlayamıyor?”​
İmam buyurdu ki: “Gözlerde yaşın kurumasının nedeni kalbin katılaşmasıdır. Kalp çok günah işlemekten dolayı katılaşır ve insan ölümü unuttu mu çokça günah işler. Ölümü unutmanın sebebi de dünyayı sevmektir, zaten dünya sevgisi bütün kötülüklerin başıdır.”
Cevapla
#32

Cimrilik utançtır.
Korkaklık eksikliktir.
Fakirlik, insanı haklılığını dile getiremez kılar.
Yoksul, kendi öz vatanında gariptir.
Hz. İmam Ali.
Cevapla
#33

Nasibin sana gelecektir zayıf olsan da...Senin olmayana ulaşamazsın güçlü olsan da..

Hz.Ali
Cevapla
#34

HAZRETİ ALİ'DEN :

İnsanların gözünde büyüttüğü kimse büyük değildir. Asıl büyük insan insanların kalbini ahlak ve insani değerlerle dolduran kimsedir.
Cevapla
#35

İMAM ALİ “Yemek yerken Allah’ı çok anın, konuşmayın. Çünkü yemek, Allah’ın nimet ve rızklarından biridir; şükrü ve hamdı ise size farzdır. Nimet elinizden çıkmadan, ona iyi davranın (kadrini bilin şükrünü yerine getirin); zira nimet (sahibinden) ayrılır ve sahibinin kendisine nasıl muamele ettiğine dair şahadet eder. Kim Allah’ın az rızkına razı olursa, Allah da onun az ameline razı olur.”

kaynak:Tuhaf’ul- Ukul, s. 189.
Cevapla
#36

HZ. ALİ'DEN ÖZLÜ SÖZLER

Ey insanlar! Biliniz ki, Din'ın kamil olması, ilim talep etmek ve ilmi uygulama iledir. Nitekim ilim talep etmek, Size mal talep etmekten daha da hayırlıdır . Çünkü O'nu aranızda taksim etmiş, Size ulaştıracağına zamin olmuştur. Oysa ilim sahibinin yanında hazinelenmiştir, siz ise ilim sahibinden, öğrenmek için emr olunmuşsunuz, öyle ise ilmi talep ediniz.
Hayatın nimetlerine nail olduğun zaman sakın fazla sevinme zorluk ve sıkıntıyla karşılaştığın vakit de asla üzülme. Çünkü ikiside devamlı değildir.
Ne gariptir ki insan, gayet çoktur. Lâkin bunların içinde, insanlığını tanıyan pek azdır.
Zaman kendine uymazsa, kendini zamana uyduranlar, en akıllı kimselerdir. Talih ne verirse onu almalıdır. Kendini ihtiras cereyanlarına kaptırmamalı, rahat ve huzur içinde yaşamalıdir.
Kaynak : Imam Cafer-i Sadık Buyruğu
Cevapla
#37

Biz Allah'ın dininin hazinedarları ve ilim kandilleriyiz. Bizden bir kandil döndüğünde, diğer kandil yanar. Bize uyan sapmaz. Bizi inkar eden, doğru yolu bulmaz. Bize karşı düşmanımıza yardımda bulunan da kurtuluşa ermez.
Hz. Ali
Cevapla
#38

İlim ve adabı yalnızca bizden alırsanız, işte o zaman bizden sayılırsınız.

Hz.Ali
Cevapla
#39

Eğer her şey ayrılsaydı doğruluk cesaret ile,
korkaklık da yalancılık ile birlikte olurdu.
Hz. Ali
Cevapla
#40

SORDULAR HAZRETİ ALİ 'ye:

En kötü arkadaş kimdir?
Buyurdu ki : Günahları sana süsleyip, iyi bir şeymiş gibi gösteren .
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi