Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi`liğin Özü ve Şii`liğin temeli
08-07-2013, 06:00 AM
Yorum: #1
Alevi`liğin Özü ve Şii`liğin temeli
Alevilik şeriat, tarikat, marifet, hakikat aşamalarını kabul eden bir tasavvuf yoludur. Anadolu-Türkmen Aleviliğine yani bizim Aleviliğimize baktığınızda şüt gibi ak su gibi arıdır. Zira o Hünkar Hacı Bektaşların, Sarı Saltukların, Abdal Musaların, Karaca Ahmedlerin, Seyyid Ali Sultanların nesebinden çıkıp gelmiştir. Şiiliğin temelini ise Yemenli Yahudi dönmesi İbn-i Sebe atmıştır. Birisi gidip Yemenli Yahudi dönmesi İbn-i Sebeye diğeri ise Kainatın İftihar Tablosu iki cihan serveri Efendiler Efendisi Efendimiz (ASV) dayanıyor.

Bakınız Anadolu Aleviliğinin yolunu nasıl tarif ediyor Hünkar Hacı Bektaş Veli Hazretleri “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” Ve şöyle devam ediyor büyük Hak dostu. “Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu. İncinsende incitme. Yetmiş iki millete bir gözle bakmayan halka müderris olsada Hak`ka asi olur. Sevgi esasım saygı arkadaşımdır. İlim hakikate giden yolları aydınlatan ışıktır. Yolumuz ilim irfan ve insanlık yolu üzerine kurulmuştur.”

Alevilik şeriat, tarikat, marifet, hakikat aşamalarını kabul eden bir tasavvuf yoludur. Şiilikte ise tasavvuf tamamıyla reddedilir, İran’da tasavvuf ekolleri yasaktır. Ehl-i küfür olarak suçlanan Aleviler, İran’da dini özgürlüklerini yaşayamadıkları gibi, canları ve malları da tehdit altındadır. Aleviliğin “eline, beline ve diline sahip olma” şeklinde özetle tarif edilen üstün bir ahlak anlayışı vardır. Oysa Şiilikte, hem halkın kazancına göz dikilmektedir, hem mut’a nikahı adı altında para karşılığı fuhuş yapılmaktadır, hem de yalan ve ikiyüzlülük adeta dinin esası haline getirilmiştir. Hiçbir Alevi vatandaşımız bu aşağılık eylemleri kabul etmez. Aleviler geçmişini Ahmet Yesevi’lere, Hacı Bektaş-ı Veli’lere, Yunus Emre’lere, Mevlana’lara dayandırır.

Şiiliğin temelini ise Yemenli Yahudi dönmesi İbn-i Sebe atmıştır. İran Pers ve Acem ve Şianın gen haritasına, tarihi emellerine, sinsi plan ve programlarına baktığınızda sizi Sebe nesebine kadar küfürlü içerikürür. Fakat Anadolu-Türkmen Aleviliğine yani bizim Aleviliğimize baktığınızda şüt gibi ak su gibi arıdır. Zira o Hünkar Hacı Bektaşların, Sarı Saltukların, Abdal Musaların, Karaca Ahmedlerin, Seyyid Ali Sultanların nesebinden çıkıp gelmiştir. Anadolu Aleviliğinin Alevi-Türkmen babaları ve dedeleri de menşelerinin Hz. Ali`ye (ra) ondan da Hz. Muhammed`e (SAV) kadar dayandırırlar. İşte Şii ve Acem ile Alevilik arasındaki fark budur. Birisi gidip Yemenli Yahudi dönmesi İbn-i Sebeye diğeri ise Kainatın İftihar Tablosu iki cihan serveri Efendiler Efendisi Efendimiz (ASV) dayanıyor.

İran`a küfürlü içerikürülen 700 Alevi dedesi

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir’in son üç yıl içinde 700 kadar Alevi dedesinin İran’a küfürlü içerikürülerek Devrim Muhafızları ve Ali Hamaney’le görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Bu ülkede MİT ne iş yapıyor? 700 koyun değil, kirli ve alçakça bir proje için 700 insan Şeytanın ve fitnenin yuvası İran`a küfürlü içerikürülüyor yetkililerden çıt yok. 7 değil 70 değil tam 700 sıradan Alevi de değil, Alevi dedesi İran`a taşınıyor ve Türkiye bunu seyrediyor. 7000 binde küfürlü içerikürülse yollar açıktır ve hatta teşvik de vardır. Ve asıl üzerinde durulması gereken de budur…

Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir, İran’ın Türkiye’de Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için 3 yıldır yoğun faaliyet içinde olduğunu ve faaliyetlerin İstanbul, Ankara ve İzmir’de ‘Alevi Derneği’ adı altında 4 ayrı kuruluşla yürütüldüğünü belirtiyor. Hemen ardından Türkiye’nin İran Büyükelçiliği’nin Caferiler’e özel iftar programı düzenlediği ortaya çıkıyor. Caferiler’e verilen iftarın ardından bir iftarın da 4 Ağustosta Aleviler için düzenleniyor. Bu sinsi ve kirli faaliyetlerin samimiyetine inanan zavallılar tarihten hiç mi ders almazlar?

MEB`in İran ile eğitim evliliği..

MEB bir çok alanda reformlar yaptı. Son 11 yılda 5 bakanın yaptığı 13 temel değişiklik gözardı edilemeyecek kadar önemli!!! Ömer Dinçer döneminde yapılan en önemli reform ise İran ile yapılan eğitim anlaşmasıydı. Yani MEB bütün dünyada bula bula Türkiye`nin ezeli ve ebedi en sinsi düşmanı İran`ı buldu. İran`ın son yıllarda özellikle Türkiye`ye neden bu denli yakınlaşması ve ilgisi var? Neden Türkiye bu konuda bir anda en ilgi duydukları ülke oldu? AKP ve Sayın Başbakan neden bu tehlikeyi göz ardı etti ve ediyor. Türkiye üzerinde İran`a ve onun kirli hain planlarına hiç bir dönemde böylesine rahat yol verilmemiştir.

İran ile Türkiye arasında eğitim anlaşması ile MEB neyi amaçlıyor? İran`ın eğitim sistemi dünyada bir numara mı ki Türkiye İran ile eğitim anlaşması yapılıyor? Hemde müfredatta kitaplarda ve daha başka bir çok alanda yapılan bu anlaşma kimin eseridir? Bu sakat ve sakil eğitim evliliğinden doğacak çocukların muta nikahlı çoçuklardan ne farkı olur? Ve çok manidardır ki İran benzeri bir anlaşmayı Azerbaycan ile de yaptı. Kum kentinde talebe yetiştirip geri Azerbaycan`a gönderecek. Zaten Şii kıskacında bulunan Azerbaycan bu alçak plan ile içerden sinsice ve alçakça dize getirilecek.

Türkiye ve Azerbaycan`da İran Nefreti

BBC tarafından 25 ülkede Aralık 2012 ile Nisan 2013 arasında 26.299 kişiyle yaptırdığı ankette, Türkiye’de 16 ülke arasında en olumsuz bakılan ülkeler İran ve İsrail. Ayrıca Amerikan kamuoyu araştırma şirketi Zogby, İran’a karşı olumsuz görüşlerin arttığı ülkelerin başında Türkiye ve Azerbaycan`nin olduğunu söylüyor. Türkiye’de İran’a olumsuz bakanların oranının yüzde 77′ye ulaştığına dikkat çekiliyor.

Zogby’nin bölgede 20 ülkede 20 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre İran’a olumsuz bakanların en yüksek olduğu ülke yüzde 84 ile Suudi Arabistan oldu. Bu ülkeyi yüzde 79′la Katar, yüzde 77′yle Türkiye izliyor. Nüfusunun büyük bölümü Şii olan Azerbaycan yüzde 75′le listenin dördüncü sırasında yer alıyor. (Devam edecek)

kaynak: Halid Şener/haberx

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cemevi’nin temeli 2016’nın ilk aylarında atılıyor çerağ 0 2,631 12-11-2015 10:55 PM
Son Yorum: çerağ
  İslahiye'de cemevi temeli atıldı çerağ 0 2,004 06-16-2015 10:57 PM
Son Yorum: çerağ
  Hacı Bektaş Veli Lisesinin Temeli Atılıyor bektasi 0 2,437 03-07-2015 04:38 AM
Son Yorum: bektasi
  İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin Temeli Atıldı bektasi 0 2,005 11-25-2013 08:00 PM
Son Yorum: bektasi
  Pınarbaşı Kasabasında Cem Evi Temeli Atıldı Admin 0 1,888 08-21-2013 03:46 AM
Son Yorum: Admin
  Şahin ve Şener, Alevi Kültür Merkezini Ziyaret Etti, Cami Temeli Attı Admin 0 2,291 08-21-2013 03:04 AM
Son Yorum: Admin
  Tarsus'ta Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evinin Temeli Törenle Atıldı Admin 0 2,242 07-12-2013 03:49 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi