Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜRÜ İLK YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNİ EYLÜL’DE ALACAK
#1

Gazi Üniversitesi'nde, Türkiye'de bir ilk olarak Alevi Bektaşi Kültürü Yüksek Lisans Programı YÖK'ten aldığı akreditasyonla birlikte 2015-2016 eğitim öğretim yılı için ilk öğrencilerini alacak.

Alevi-Bektaşi kültürü ile ilgili önemli bilimsel çalışmaların yapıldığı Gazi Üniversitesi'nde "Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi adıyla 1987 yılında kurulan merkez çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken Türkiye'de bir ilk olarak Alevi Bektaşi Kültürü Yüksek Lisans Programı YÖK'ten aldığı akreditasyonla birlikte Eylül ayında ilk öğrencilerini alacak. 6 farklı Anabilim Dalı'nın dâhil olduğu çok disiplinli programda Sosyoloji, Tarih, Felsefe, Türk Halk Bilimi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin akademik kadrosu ders verecekken yine bu bölümlerden mezun öğrenciler de yüksek lisans programına başvuru yapılabilecek. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için ilk öğrencilerini bekleyen program, ilk etapta 10 öğrenci ile eğitim hayatına başlayacak.

Türkiye'de bir ilk olan bölümün sosyal bilimlerde disiplinler arası çalışmalara katkı sunacağını söyleyen Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, şunları kaydetti:

"Alevi Bektaşi Kültürü Tezli Yüksek Lisans Programı açılması talebimizin Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilmesi özelde üniversitemiz genelde ise ülkemiz açısından sevindirici ve önemli bir başarı. Bu başarı Hacı Bektaş Veli'nin "ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır" sözünü prensip olarak kabul eden bir kadronun başarısıdır. Sosyal bilimlerde disiplinler arası çalışmalar istenen seviyede değil. Alevi Bektaşi Kültürü Tezli Yüksek Lisans Programı bu açıdan da son derece önemli. Belki de ilk kez sosyal bilimler alanında 6 farklı disiplinin ortak çalışmasına imkân sağlanıyor. Üniversitemize ve ülkemize sağladığı akademik katkı, bizim için son derece önemli. Suiistimal edilen her konunun bilimsel temelli çalışmalarla ve akademik çevrelerce araştırılması çok önemli

Programda ise Aleviliğin Eski Türk İnançlarıyla İlişkisi, Alevi-Bektaşi Edebi Metinleri, Türk-İslam Düşüncesinde Bektaşilik ve Mevlevilik, Türk-İslam Düşüncesinde Hacı Bektaş-i Veli ve Etkiler, Toplumsal Yapı ve Alevilik Olgusu, Toplumsal Değişme Sürecinde Alevilik, Türk Sanatında Alevilik ve Bektaşilik, Türk Sanatında Bektaşilik, Alevilik ve Bektaşilik Kültürünün Kökleri, Cemler ve Semahlar, Balkanlarda Alevi ve Bektaşilik, Anadolu'da Alevilik ve Bektaşilik dersleri yer alacak.

Kaynak: İHA

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi